لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

ماموران پلیس در ایران به یک دختر دانشجو برای وضعیت حجابش حمله کردند


آرشیو

گزارشی در وبسایت شبکه خبری العربیه

ویدئویی در رسانه های اجتماعی دست به دست می شود که در آن پلیس ایران چند زن و دختر را به خاطر پوشش شان دنبال می کند و سعی می کند آن ها را به رعایت حجاب مورد نظر حکومت مجبور کند.

این ویدئو که روز سه شنبه منتشر شد، زنان مامور گشت ارشاد را نشان می دهد که دختر دانشجویی را دنبال کرده و تا سوار کردن او در یک ون، با خشونت به حجاب او اعتراض می کنند.

در ویدئو یکی از زنان گشت ارشاد دختر دانشجو را در ون مجبور می کند تعهدنامه ای را برای رعایت حجاب امضا کند. دختر دانشجو تحت فشار زیر گریه می زند و التماس می کند که دست از سر او بردارند تا او به امتحانش برسد.

این صحنه باعث می شود یکی از دختران دانشجو برای دفاع از او قدم پیش گذاشته و او را کنار خود نشانده و دعوت به آرامش کند و ماموران را به چالش بکشد.

تکرار مداوم این گونه اتفاقات در ایران باعث شد فعالان مدنی برای بیان مخالفت شان با قوانین حجاب اجباری که از انقلاب ۱۳۵۷ به زنان تحمیل می شود، کمپین «چهارشنبه های سفید» را راه بیاندازند.

طی چند ماه گذشته ده ها زن ایرانی معترض به حجاب اجباری در نقاط مختلف ایران دستگیر شده اند. مقامات مسئول بیشتر دستگیر شدگان را آزاد کرده اند ولی همچنان بسیاری از آنها در گیر پرونده های قضایی شان هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG