لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

دیدگاه| یکی از شجاع ترین زنان جهان برای آزادی ایستاد؛ غرب باید در کنار او بایستد


بھارتی کشمیر میں قانون نافذ کرنے والے اداروں کی مدد کے لیے مقامی افراد کو تربیت دی جارہی ہے۔
بھارتی کشمیر میں قانون نافذ کرنے والے اداروں کی مدد کے لیے مقامی افراد کو تربیت دی جارہی ہے۔

یادداشت بنیانگذار «مرکز آزادی مذهبی»، در وبسایت فاکس نیوز

به گفته نسرین ستوده، وکیل سرشناس حقوق بشری، دفتر دادستانی شعبه شش تهران علیه ویدا موحد، زن سی و یک ساله موسوم به «دختر خیابان انقلاب»، اعلام جرم کرده است. گزارشی از لغو این شکایت در دست نیست.

ویدا موحد، مادر یک فرزند نوزده ماهه و عضو جنبش «چهارشنبه های سفید» است که با حجاب اجباری مبارزه می کند. او ششم دی ماه با زدن روسری اش بر روی یک چوب به نشانه اعتراض بر روی یک جعبه برق در خیابان انقلاب ایستاد و روسری اش را در هوا تکان داد.

حجاب اجباری نماد قوی سرکوب ملاها علیه زنان است.

حجاب اجباری بر همه زنان ایران اثر می گذارد و ممکن است اولین قانونی باشد که در تلاش برای برابری حقوق زنان و حتی آزادی های بیشتر مذهبی لغو شود.

ایران می خواهد معایب اش را پوشانده و چهره اش را در جهان از طریق سرکوب، سانسور و سیلی از تبلیغات دروغین بیشتر حفظ کند. ما این جا از اهرم فشار برخورداریم زیرا تلفن های هوشمند کار رژیم را سخت تر کرده است. ما باید اطمینان حاصل کنیم معترضان به اپلیکیشن های پیام رسانی دسترسی دارند.

در عین حال، «صدای آمریکا» باید گزارش های حقوق بشری اش را افزایش بدهد.

آمریکا پیشاپیش ایران را برای سرکوب مذهبی مشمول یک رشته از تحریم ها کرده است. ما باید حمایت بیشتری در حوزه ارتباطات و به اشتراک گذاری اطلاعات در اختیار ایرانی ها قرار بدهیم. این امر برای حفاظت از مخالفانی مانند این زن دلیر و خود آرمان آزادی مهم است.

سم براونبک، سفیر سیار جدید آمریکا در آزادی های مذهبی، باید اعتراض ها به حجاب را به عنوان مساله آزادی مذهبی به رسمیت بشناسد و اسامی و پرونده های تمام زندانیان مذهبی ایران را علنی کند.

وزارت خارجه آمریکا باید راه هایی را برای توسعه حوزه تماس اش در ایران از جمله وبسایت های خصوصی مروج آزادی مانند «موسسه آنلاین آموزشی جامعه مدنی ایران، توانا» در نظر بگیرد.

دختر خیابان انقلاب اکنون موفق شده است الهام بخش دیگر زنان ایران برای برداشتن حجاب شان در انظار عمومی باشد. بیایید به آن ها کمک کنیم، بیایید همه را از این تلاش مطلع کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG