لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

گاردین: زنان ایران مقررات حجاب در خودروها را به چالش می کشند


سعید کمالی دهقان در روزنامه گاردین نوشت: شمار فزاینده ای از زنان ایران از به سر کردن حجاب در حال رانندگی خودداری می کنند. این تحرک باعث شده است که بحثی داغ بر سر خصوصی بودن یا نبودن حریم داخل خودرو در سراسر ایران در بگیرد.

حجاب اجباری بخش جدایی ناپذیر سیاست جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب۵۷ بوده است. اما حاکمیت برای اجرای آن با مشکلات زیادی روبرو شده است. بسیاری از زنان ایرانی پیشاپیش محدودیت ها را به چالش می کشند و روسری های انداخته شده بر روی شانه در حال رانندگی در ایران تصویری آشنا در سطح شهر است.

کشمکش بین زنان و نیروی انتظامی به ویژه در تابستان و فصل گرما اوج می گیرد. با وجودی که نیروی انتظامی به طور معمول زنان را جریمه یا حتی خودروی شان را توقیف می کند، ولی مقاومت ها ادامه دارد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، معتقد است حریم خصوصی مردم باید محترم شمرده شود و مخالف سرکوب زنانی است که حجاب به سر نمی کنند. روحانی پیشتر در اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته بود: «پلیس موظف به اجرای اسلام نیست. هیچ پلیسی نمی تواند بگوید من این کار را کردم برای این که خداوند فرموده... وظیفه پلیس اجرای قانون است».

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه، گفته است: «بخش پنهان مانند صندوق عقب به عنوان حریم خصوصی تلقی می شود و این مفهوم شامل جایی که سرنشینان خودرو می نشینند نمی شود».

این صحبت ها در رسانه های اجتماعی واکنش های فراوانی به همراه داشت. یک زوج تصویری از در آغوش کشیدن یکدیگر در صندوق عقب منتشر کردند. کاربری در یک توییت نوشت: «بیچاره ما هاچ بک دارها، نه صندوق عقب داریم، نه حریم خصوصی».

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، مطلبی را با این تیتر منتشر کرد: «داخل خودرو حریم خصوصی است».

حسین احمدی نیاز، یک حقوقدان، می گوید «بر مبنای قانون فضای داخل خودرو حریم خصوصی است و این امر در منشور حقوق شهروندی دولت روحانی هم قید شده است».

بهمن کشاورز، حقوقدان سرشناس، معتقد است که «بدحجابی بر مبنای قانون جرم محسوب نمی شود».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG