لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

مسیرهای هوایی مخفی قاچاق تسلیحات ایران به لبنان توسط منابع اطلاعاتی فاش شد


گزارشی از وبسایت فاکس نیوز

یک شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران برای گروه شبه نظامی حزب الله و کارخانه های اسلحه سازی ایران قاچاق تسلیحات انجام می دهد.

منابع اطلاعاتی غربی می گویند، مسیرهایی را کشف کرده اند که ایران ظاهرا برای پرهیز از ردیابی از آنها استفاده کرده است.

این منابع دو پرواز نادر و غیرمعمول «فارس ایر قشم» از تهران به فرودگاه بین المللی بیروت را طی دو ماه گذشته شناسایی کرده اند.

پرواز اول، یک بویینگ ۷۴۷ بود که نهم ژوییه از یک پایگاه نیروی هوایی در تهران برخاست، توقف کوتاهی در فرودگاه بین المللی دمشق در سوریه داشت و سپس به پرواز در «مسیر پروازی غیرعادی» به فرودگاه بین المللی بیروت ادامه داد تا این که اندکی پس از ساعت ۴ بعدازظهر به وقت محلی به زمین نشست.

بر مبنای اطلاعاتی که به دست فاکس نیوز رسیده است، پرواز بر فراز شمال لبنان و نه مسیر معمول پروازها انجام گرفت.

منابع اطلاعاتی غربی می گویندکه این هواپیما حامل قطعاتی برای تولید تسلیحات نقطه‌زن در کارخانه های ایران درون خاک لبنان بود.

پرواز دوم، در دوم اوت انجام گرفت. پرواز «کیو اف زی ۹۹۶۰» هواپیمایی «فارس ایر قشم»، پس از دو ساعت و نیم پرواز از فرودگاه بین المللی تهران در ساعت ۵:۵۹ عصر به وقت محلی در بیروت فرود آمد. این بار، هواپیما در دمشق توقفی نداشت، اما مسیری نسبتا غیرعادی بر فراز شمال سوریه را طی کرد.

«فارس ایر قشم» یکی از خطوط هوایی به ظاهر غیرنظامی است که سپاه پاسداران و نیروی قدس تحت رهبری قاسم سلیمانی از آن برای قاچاق تسلیحات استفاده می کنند.

علی نقی گل‌پرست، حمیدرضا پهلوانی و غلامرضا قاسمی، سه نماینده سپاه پاسداران از اعضای هیات مدیره «فارس ایر قشم» هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG