لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

کاخ ثابت پاسال در فهرست میراث ملی ثبت شد


گزارش‌ها حاکی از آن است که بنای معروف به کاخ ثابت پاسال در تهران پس از سالها کشمکش بر سر تخریب آن، در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای که متن آنرا چهارشنبه ۳۱ خرداد در کانال تلگرام خود منتشر کرد، ثبت ملی این بنا را به اطلاع استاندار تهران رساند.

پیشتر نیز سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی استان تهران به خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود که مالک این خانه با مسئولان سازمان میراث فرهنگی برای ثبت تاریخی آن به توافق رسیده و قرار است این خانه حفظ و در کنار آن یک مرکز اقامتی ساخته شود.

بیش از سه سال پیش رسانه‌های داخلی ایران با انتشار تصاویری از خانه حبیب الله ثابت، معروف به ثابت پاسال، بازرگان سرشناس و بانفوذ پیش از انقلاب، از احتمال تخریب آن برای ساخت یک مجمع اقامتی خبر دادند. رسانه‌ها از این خانه با عنوان «بزرگترین خانه تهران» یا «ورسای تهران» یاد کردند.

این خانه ۱۱هزار متری در خیابان آفریقا (جردن) تهران با معماری خاص آن که از شاتو پتی تریانو در کاخ ورسای گرفته شده، ارزش تاریخی پیدا کرده است.

از سوی دیگر، ساخت این خانه توسط حبیب الله ثابت، بازرگانی که برای نخستین بار فرستنده رادیو و تلویزیون را به ایران آورد و در اوج دوران مدرن سازی ایران بنای چندین کارخانه و بانک را در ایران بنا نهاد، ابعاد تاریخی دیگری به این خانه داده است.

ثبت این خانه در فهرست فهرست میراث ملی می تواند از تخریب آن جلوگیری کرده یا دست کم تخریب و ساخت و ساز در آن را دشوار کند. ضمن اینکه توافق سازمان میراث فرهنگی با مالک خانه ثابت پاسال برای ایجاد مرکز اقامتی در بخشی از زمین این خانه به مالک امکان درآمدزایی از این بنا میدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG