لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

در ایران وزارت بهداشت از مرگ ۳ نفر دیگر خبر داد؛ سازمان بهداشت جهانی وضعیت ایران را «نگران کننده» خواند


سازمان بهداشت جهانی شیوع و تلفات ویروس کرونا در ایران را نگران کننده خواند
سازمان بهداشت جهانی شیوع و تلفات ویروس کرونا در ایران را نگران کننده خواند

در ایران، شمار تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا همچنان سیر صعودی دارد.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی امروز اعلام کرد که شمار تلفات این همه‌گیری به ۸ نفر رسیده است. در همین حال چندین کشور همسایه نیز مرزهایشان با ایران را بستند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی امروز از مرگ ۳ نفر دیگر، از جمله در تنکابن و اراک، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. به گفته کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت، تا امروز، یکشنبه ۴ اسفند، ۸ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، موسوم به کووید ۱۹، در ایران جان خود را از دست داده‌اند. پیش از این مرگ پنج نفر در شهرهای قم و اراک تایید شده بود.

این مقام وزارت بهداشت همچنین از تشخیص ابتلای ۱۵ نفر دیگر به ویروس کرونا در ایران خبر داد. به این ترتیب تاکنون ابتلای ۴۳ نفر به ویروس کرونا در ایران تایید شده است. وی گفت که موارد جدید ابتلا شامل ۷ نفر در قم، ۴ نفر در تهران، ۲ نفر در گیلان، یک نفر در استان مرکزی، و یک نفر در تنکابن است. شیوع و تلفات کرونا در ایران از قم شروع شد.

در حالی که سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، امروز از توزیع قریب الوقوع ماسک رایگان، مایع ضدعفونی، و بروشورهای آموزشی در قالب یک بسته آماده شده به اکثر خانواده‌های ساکن قم خبر داده است، از تامین و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در سایر شهرهای بزرگ و کوچک ایران، که تلفات و موارد ابتلا به ویروس کرونا در آنها ثبت شده، حرفی نزد.

بنا به گزارش ها، کمبود ماسک مراقبتی در کلان‌شهر تهران به رونق بازار سیاه این کالا دامن زده و سبب شده است بعضی داروخانه ها با ارائه ماسک‌ها به قیمت چند برابر به سوءاستفاده و سودجویی روی بیاورند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت روز گذشته تایید شیوع و تلفات ویروس کرونا در ایران را «نگران کننده» خواند.

ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، ترکیه، و عراق در پی گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران، مرزهایشان با ایران را بستند.

همچنین برخی گزارش‌ها از برخورد نیروهای امنیتی با مردم معترض به نحوه عملکرد مسئولان در قبال شیوع ویروس کرونا حکایت دارند. برای نمونه، در ویدیوئی که در فضای مجازی منتشر شده است، برخورد ماموران امنیتی با معترضان در مقابل بیمارستان دولتی هشتپر تالش دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG