لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

انتشار گاز سمی در زاهدان، ۲۳۰ نفر را مسموم و مدارس را تعطیل کرد


بیش از ۲۳۵ نفر از ساکنان شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران، به دلیل مصمومیت از راه تنفس هوای آلوده، راهی بیمارستان شدند.

خبرگزاری های ایران گزارش دادند که از یکشنبه شب تا صبح دوشنبه، حدود ۲۳۵ نفر از ساکنان شهر زاهدان از جمله دانش‌آموزان یک دبیرستان دخترانه، به دلیل مسمومیت ناشی از تنفس گاز بوجود آمده از سم گیاهی رها شده در فاضلاب خیابان، راهی بیمارستان شدند. آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد که مدارس مناطق شمالی زاهدان تعطیل شده است.

فریبا کوشا، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: «گاز سمی متصاعد شده از مواد شیمیایی سموم گیاهی ریخته شده در کانال فاضلاب خیابان شهید رجایی و رسالت زاهدان منجر به مسموم شدن تعدادی از ساکنان این محله شد.» به گفته او این افراد که دچار سرگیجه، سردرد و حالت تهوع شده بودند به دو بیمارستان منتقل شدند.

عباسعلی ارجمندی، فرماندار زاهدان، رها شدن مقدار زیادی از موادشیمیایی و سموم گیاهی در حاشیه شهر زاهدان و میدان رسالت این شهر توسط یکی از شرکت‌های خصوصی را عامل مسمومیت ساکنان این مناطق اعلام کرد.

به گفته او، با توجه به جاری شدن آب و مخلوط شدن با این مواد شیمیایی، «گاز مشمئز کننده‌ای در حاشیه شهر زاهدان متصاعد شد که بر اثر وزش باد مناطق زیادی از شهر را فرا گرفت و موجب اعتراض بسیاری از شهروندان شد.»

آنگونه که فرماندار زاهدان توضیح داد، ساکنان این بخش از شهر نسبت به وجود بوی ناخوشایندی که در هوا جریان داشت اعتراض کرده بودند اما ماموران موفق به کشف منشا بو و گازهای مسموم نشده بودند.

عباسعلی ارجمندی احتمال امنیتی بودن این رخداد را رد کرد و گفت که «فرد خاطی دستگیر و انبار وی پلمپ شده است.»

علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت با اعلام مسمومیت دست کم ۲۳۵ نفر در اثر این حادثه، به خبرگزاری ها گفت که تیمی از وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت سلامت شهر و علت دقیق مسومیت ها، راهی زاهدان شده است.

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان هم اعلام کرد که به دلیل رفع نشدن کامل آلودگی از هوای منطقه، مدارس شمال شهر زاهدان در روز دوشنبه تعطیل شد.

XS
SM
MD
LG