لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

ابراهیم حاتمی کیا در سوریه


ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان فیلم هایی چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، و«آژانس شیشه ای» به سوریه سفر کرده است.

تصاویری از آقای حاتمی کیا در حلب در خبرگزاری های ایران منتشر شد و همزمان، زمزمه هایی از ساخت فیلم جدید این کارگردان پرآوازه در سوریه در شبکه های اجتماعی پیچید. گفته می شود که این فیلم‌ساز ایرانی پس از حلب، به دمشق رفته است.

ابراهیم حاتمی کیا در نشست خبری فیلم «بادیگارد» ، در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر گفته بود که دوست دارد مستندی در مورد «مدافعان حرم» بسازد.

آقای حاتمی کیا گفته بود «حرف ما در سینما باید حرف روز باشد و الان یکی از مهم‌ترین حرف‌های کشور ما، موضوع سوریه است. شما نگاه کنید دم در همین سالن برای حفظ امنیت، گیت ایکس‌-ری گذاشته‌اند. الان داعش نزدیک کشور ما شده است ... خدا کند که فیلم‌سازهای ما متوجه این موضوع بشوند و فیلم‌های خود را متوجه این وضعیت خاص کشور کنند ... اما متاسفانه می‌شنویم که آثاری که درباره این موضع ساخته شده هم وارد جشنواره نشده است. ۹۰ درصد فیلم‌ها متوجه این خطر نیستند ... ای کاش توری برای دوستان فیلم‌ساز بگذارند تا با فضایی مانند سوریه از نزدیک آشنا شوند.»

ابراهیم حاتمی کیا، فیلم های متعددی را درباره جنگ ایران و عراق ساخته است.

«دیده بان» و «مهاجر» محصول سال ۱۳۶۸، نخستین فیلم هایی بودند که در این زمینه ساخته شدند.

ابراهیم حاتمی کیا، چندین جایزه از جشنواره سینمایی «مقاومت» ایران دریافت کرده است. در این دوره از جشنواره ، تندیس بهترین کارگردانی را برای فیلم «بادیگارد» دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG