لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

رفسنجانی خواستار دلجویی از آسیب دیدگان انتخابات شد


شفافیت مواضع نسبت به رهبر
شفافیت مواضع نسبت به رهبر

هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان رهبری در اجلاسیه این مجلس بار دیگر خواستار دلجویی از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات در ایران شده است. وی با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده که ایشان دستور مجازات عاملان این جنایت را داده اند. این اجلاس در حالی برگزار شده که محمد یزدی نایب رییس مجلس خبرگان در آن حضور نداشت . وی یکی از منتقدان جدی هاشمی رفسنجانی در ۸ ماه گذشته بوده است.

هاشمی رفسنجانی در جمهوری اسلامی دو پست حساس بر عهده دارد که یکی انتصابی و دیگری اکتسابی است. ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را او پس از پایان دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۷۶ تاکنون بر عهده دارد. پستی که رهبر جمهوری اسلامی به او داده است. اما ریاست مجلس خبرگان را پس از درگذشت آیت الله علی مشکینی و در رقابتی تنگاتنگ با آیت الله جنتی نامزد جناح محافظه کار بدست آورد.

اما او در ۸ ماه گذشته با وجود در اختیار داشتن این دو سمت حساس از برخی صحنه ها به دلیل انتقاد از عملکرد دولت کنار گذاشته شده است. از جمله از تیر ماه تاکنون در نماز جمعه تهران حضور نداشته است. اما هم منتقدان و هم هوادارانش معتقدند که نمی توان او را نادیده گرفت نه به دلیل پست هایی که در اختیار دارد بلکه نزدیکی او به رهبر جمهوری اسلامی این امکان را برایش فراهم کرده که در مقاطع حساس دیدگاههایش را بیان کند حتی اگر به مذاق برخی جناح ها خوش نیاید.

هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در جلسه افتتاحیه مجلس خبرگان بار دیگر تاکید کرد که باید از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات دلجویی شود. وی تاکید کرد برای ما مهم است مجموعه دلسوزان نظام را در صحنه نگهداریم و کاری نکنیم که همه انتقاد ها متوجه رهبر شود. هاشمی رفسنجانی با استناد به اظهارات رهبر ایران در مورد بازداشتگاه کهریزک گفته است ایشان حتی دستور مجازات عاملان این حادثه را دادند.

این اجلاس اما در فضایی ناآرام برگزار شده است. جلسه ای که یک غایب عصبانی به نام محمد یزدی داشته است. آیت الله یزدی که معاون هاشمی در این مجلس است در این اجلاس شرکت نکرده و هاشمی هم دلیل غیبت وی را بیماری اعلام و برای سلامتی اش دعا کرده است. یزدی پیش از این چندین بار هاشمی رفسنجانی را به همدستی با رهبران معترضان و اهانت به رهبر جمهوری اسلامی متهم کرد تا آن که هاشمی در پاسخ گفت که نامه ای منتشر خواهد کرد تا نقش محمد یزدی را در مقطع حساس انتخاب رهبر پس از درگذشت آقای خمینی بیان کند.

هرچند محمد یزدی در این اجلاس غایب بود اما برخی همفکران او از هاشمی خواسته اند تا در بیان مواضع اش نسبت به رهبر شفاف تر عمل کند. اما این که چنین توصیه هایی تا چه حد می تواند در تغییر موضع این روحانی کهنسال و بانفوذ موثر واقع شود نیاز به زمان دارد.

XS
SM
MD
LG