لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

وصیت‌نامه دکتر مصدق در آتش میدان حسن‌آباد سوخت


رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که وصیت‌نامه دکتر مصدق و اسنادی از آیت الله کاشانی در آتش سوزی میدان حسن آباد تهران سوخته است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۳۱ تیرماه گزارش داد که در حادثه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد تهران اسنادی از دکتر محمد مصدق و آیت‌الله کاشانی در آتش سوخت‌، اسنادی با ارزش به لحاظ تاریخی که «حتی اسکنی از آن‌ها نیز تهیه نشده است‌.»

بنابر این گزارش این اسناد در یک دفترخانه کوچک «کمترین امکانات ایمنی » را داشته و «بدون دارا بودن شرایط مناسب » نگهداری می شده است.

سردفتر دفترخانه شماره ۳۹ تهران در این باره گفت که «به دلیل نزدیکی این دفترخانه با ساختمان نخست‌وزیری و دیگر ساختمان‌های مهم آن زمان، بسیاری از معاملات و سندهای مهم در این دفترخانه به ثبت رسیده‌اند. وصیت‌نامه محمد مصدق هم در همین دفترخانه تنظیم شده و رونوشت آن در بایگانی دفتر ما نگهداری می‌شد که آن هم در حریق روز چهارشنبه گذشته سوخت»

تسنیم گزارش داد که «طبق گفته کارشناسان وصیت‌نامه مذکور،‌ وصیت‌نامه معنوی مصدق نبوده است بلکه وصیت‌نامه حقوقی وی و در رابطه با ملک و املاکش بوده است.»

این خبرگزاری گزارش داده که طبق آمارهای اعلام شده پیش‌بینی می‌شود، تعداد ۲۰۰ هزار برگ سند در شرایط نامناسب در منازل و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود.

میدان حسن‌آباد تهران که در بافت تاریخی پایتخت قرار دارد چهارشنبه هفته گذشته دچار آتش سوزی شد و خسارات جدی به آن وارد شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG