لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

گزارش ۵۲ صفحه‌ای از عملیات منابع نزدیک به وزارت ارتباطات ایران برای جعل خبر و هک سایت‌ها


امروز در تل آویو شرکت سایبری کلیر اسکای (به انگلیسی: clearSky) که در زمینه امنیت فضای مجازی فعالیت می کند، در یک گزارش ۵۲ صفحه ای جزئیات جعل سایت ها، و رسانه های جمعی چون فیسبوک و توئیتر و کانال های تلگرامی برای نشر اخبار دروغین را منتشر کرد که رد آن مستقیما ”به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» ایران می رسد.

در گزارش شرکت سایبری کلیر اسکای آمده است که با دنبال کردن فعالیتهای ایران در فضای مجازی، متوجه عملیات گسترده ای از تبلیغات و انتشار اطلاعات و اخبار جعلی و دروغین از طریق دهها وبسایت شبیه سازی شدۀ منابع خبری غربی برای فارسی زبانان شده اند.

در مرکز این اخبار دروغین، وبسایت جعلی بی بی سی فارسی است که نویسندگان گزارش آن را آیت الله بی بی سی خوانده اند.

به گزارش کلیر اسکای این وب سایت های جعلی همچنین بخش فارسی صدای آمریکا را نیز هدف قرار داده اند و با نشر مقالات و ارزیابیهای جعلی تلاش در بی اعتبار کردن این رسانه را دارند.

این گزارش می گوید سندی برای گسترش بدافزار توسط این سایتهای جعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ندارد، اما کسانی که سایتهای جعلی درست می کنند معمولاً همیشه از آنها برای ارسال بدافزارها استفاده کرده اند.

در گزارش کلیر اسکای آمده است که هدف اصلی این عملیات تضعیف اعتبار رسانه های غربی در چشم فارسی زبانان است و تبلیغ این که این رسانه ها سیاست خاصی را علیه رژیم ایران دنبال می کنند.

هدف دیگر این رسانه های جعلی می تواند این باشد که اعتماد ایرانیان را نسبت به سایتهایی که از آن دیدار می کنند، و اطلاعات خود را از آن کسب می کنند، سست کند؛ و نیز بالقوه محلی باشد برای گسترش بدافزارها به منظور نفود در کامپیوترهای مردم.

به گزارش کلیر اسکای بعضی از این وبسایتهای جعلی دولت ایران از هفت سال پیش فعالند و رنکینگ بالایی در موتورهای جستجوگر پیدا کرده اند. در موتورهای جستجوگری که دولت ایران برای فارسی زبانان فراهم کرده، مانند یوز و فارسیجو، فقط سایتهای جعلی موقع جستجو نمایان می شوند و سایتهای اصلی را نشان نمی دهد.

این وبسایتهای جعلی در رسانه های اجتماعی چون فیسبوک و توئیتر و تلگرام هم وجود دارند.

بعلاوه وبسایتهایی هم برای انتشار ویدیوها، پادکست ها، مقالات و خبرهای جعلی به منظور سیاهنمایی و بدنام کردن رسانه های خارجی و دست اندرکاران آنها درست شده که به شدت فعال هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG