لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

احمد جنتی در مقام خود باقی ماند


روز چهارشنبه، در نخستین جلسه دوره جدید شورای نگهبان، احمد جنتی بار دیگر برای یک دوره شش ساله به دبیری شورای نگهبان انتخاب شد. این انتخاب بر اساس رأی گیری اعضای شورای نگهبان انجام گرفت. در همین رای گیری، محمد رضا علیزاده نیز به عنوان قائم مقام دبیر شورای نگهبان انتخاب شد. احمد جنتی ۸۷ ساله، از سال ۱۳۷۱ تاکنون، به مدت ۲۱ سال، دبیر شورای نگهبان بوده است.

شورای نگهبان امسال در جریان تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری صلاحیت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را به دلیل کهولت رد کرد. این در حالی ست که احمد جنتی که دبیری این شورا را برعهده داشت دست کم هشت سال از آقای هاشمی مسن تر است. همچنین به دلیل درگذشت غلامرضا رضوانی، از فقیهان عضو شورای نگهبان در فروردین ماه ۱۳۹۲، شورای نگهبان جلسات تعیین صلاحیت را با ۱۱ عضو برگزار کرد.

وظایف شورای نگهبان و انتقادها
شورای نگهبان نظارت بر کار قوه مقننه، تفسیر قانون اساسی، و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری، مجلس شورا و همه پرسی را برعهده دارد. به عبارت دیگر در وظایف هر سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه دخالت و نظارت می کند که به نظر منتقدان مصداق پایمال کردن اصل تفکیک سه قوه و مغایر با روح دمکراسی است.

اعضای شورای نگهبان و منتقدان
شورای نگهبان از ۱۲ عضو، شش فقیه و شش حقوق دان، تشکیل می شود. اعضای فقیه شورا به صورت انتصابی و با حکم رهبر انتخاب می شوند و حقوق دانان با پیشنهاد قوه قضائیه و موافقت مجلس به عضویت شورای نگهبان در می آیند. از آنجا که رئیس قوه قضائیه نیز توسط رهبر منصوب می شود، منتقدان این امر را نیز به گونه انحصار گرایی و خلاف اصل برابری سیاسی و دمکراسی می دانند. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، پیش از آن که به این مقام منصوب شود، عضو فقیه شورای نگهبان بود. پیش از او، محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، پس از پایان دوره ریاستش در این قوه با حکم علی خامنه ای به شورای نگهبان بازگشت.

انتصاب ها و اعضای تازه
روز سه شنبه، دیروز، محمد مومن، محمد یزدی، و محمود هاشمی شاهرودی، سه تن از فقیهان شورای نگهبان که به پایان دوره خود رسیده بودند، با حکم آیت الله خامنه ای در مقام خود ابقا شدند. همچنین مهدی شب زنده دار، به جای غلامرضا رضوانی، عضو در گذشته فقهای شورای نگهبان، منصوب شد.

روز دوشنبه نیز مجلس شورای اسلامی، سه تن از پنج حقوق دانی را که صادق لاریجانی برای عضویت در شورای نگهبان معرفی کرده بود، انتخاب کرد. بر اساس رای نمایندگان مجلس محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی و نجات الله ابراهیمیان برای عضویت در شورای نگهبان انتخاب شدند. به جز محسن اسماعیلی که عضو شورای نگهبان بود، دو نفر دیگر که به ترتیب از قضات دادسرای دیوان عالی کشور و دادسرای انتظامی قضات هستند، برای اولین بار به عضویت شورا در می آیند.

عباسعلی کدخدایی، حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان که به مدت دو دوره در شورای نگهبان عضویت داشت، نتوانست رای لازم را از نمایندگان مجلس به دست آورد و از شورای نگهبان کنار رفت.
XS
SM
MD
LG