لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

اوباما ضمن اعلام تحريم ها کارنامه حقوق بشری تهران را هدف گرفت


اوباما ضمن اعلام تحريم ها کارنامه حقوق بشری تهران را هدف گرفت
اوباما ضمن اعلام تحريم ها کارنامه حقوق بشری تهران را هدف گرفت


وال استريت جرنال زيرعنوان «تهران برای اعتراض های يک سال پس از انتخابات آماده می شود» می نويسد تهران درگير در حمله ديپلماتيک بين المللی بر سر برنامه اتمی اش، روز شنبه نيز در معرض نا آرامی های داخلی خواهد بود زيرا رهبران اپوزيسيون تهديد به برگزاری سالگرد انتخابات مورد اختلاف سال گذشته رياست جمهوری کرده اند.

شاهدان، حضور پليس مستقر در بسياری از بزرگترين خيابان ها و ميادين تهران را در روز چهارشنبه، که مصادف با رای شورای امنيت سازمان ملل متحد به وضع تحريم های جديد با هدف مهار کردن جاه طلبی های اتمی ايران بود، حضوری سنگين توصيف می کنند. به گزارش وب سايت دانشجوئی دانشجو نيوز، پليس، و سربازان واحدهائی از نيروهای ويژه، در ميدان انقلاب، که جايگاه تظاهرات قبلی است، و نقاطی ديگر در اطراف دانشگاه تهران و نزديکی تلويزيون و راديوی دولتی جمع شده بودند.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه در يک سخنرانی ضمن اعلام تحريم های سازمان ملل متحد، کارنامه حقوق بشر ايران پس از انتخابات را مستقيما هدف گرفت و گفت «رويدادی که می توانست يادآورچگونگی مشارکت مشتاقانه مردم ايران باشد، يادآور آن است که دولت ايران چگونه مخالفين را بی رحمانه سرکوب می کند و بی گناهان را به قتل می رساند.»

لس آنجلس تايمز زير عنوان «ايرانيانی را که عليه رژيم برخاستند فراموش نکنيد» می نويسد ايران را فراموش نکنيد. ندا را به ياد بياوريد. اگر روز شنبه تهران صحنه اعتراض های سبزپوشانی شود که می خواهند سالگرد انتخابات به سرقت رفته توسط محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری را برگزار کنند، بی شک مجددا با بی رحمی شبه نظاميان بسيجی، پليس و پاسداران انقلاب روبرو خواهند شد.

جنبش سبز مواجه با سرکوب های خشن در مسيری طولانی است اما به انتها نرسيده است. ايران ديگر هيچگاه کشوری نمی شود که پيش از انتخابات ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ بود. در تظاهرات عظيم سه روز پس از آن همه چيزعوض شد. طی روندی تاريخی ممکن است چند سال به طول بيانجامد. اما يک روز، هنگامی که اقتصاد وخيم تر شود و نارضائی بخش های بيشتری از جامعه را در برگيرد جنبش، احتمالا به شکلی متفاوت، با قدرت بازمی گردد. سرانجام در ايران مجسمه های ندا آقا سلطان، زنی جوان که در يکی از تظاهرات عظيم اوليه به ضرب گلوله کشته شد، برپا می شود و برای شهدای اين تقلای راه آزادی يادبودهائی ديگر برگزار خواهد شد.

نيويورک تايمز زيرعنوان «ايران توليد مجسمه های ندا را متوقف کرد» می نويسد کارخانه ای در ايران بسته شده است که سعی به توليد انبوه مجسمه های افرادی داشت که در اعتراض های پس ازانتخابات مورد اختلاف سال گذشته رياست جمهوری کشته شدند، و ندا آقا سلطان بيست و شش ساله نيز که پس از پخش ويديوی تيراندازی به او در سراسر جهان مظهری از اپوزيسيون شناخته شد جزو آنان است.

آتی نيوز، وب سايت طرفدار دولت، روز چهارشنبه گزارش داد اين کارخانه واقع در استان شمالی سمنان پس از يک ماه فعاليت بسته شد، هرچند که مقامات انکار می کنند.

به گزارش اين وب سايت، مدير عامل کارخانه، که فقط با حروف اختصاری «ح - م» معرفی شده است، و برای ستاد انتخاباتی يکی از کانديداهای شکست خورده درانتخابات سال گذشته رياست جمهوری کار کرده بود در نظر داشت تنديس های ندا آقا سلطان را توليد کند.

XS
SM
MD
LG