لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۳

مشاور عالی روحانی: زورمان به قرارگاه خاتم الانبیا نمی‌رسد


نقشه مربوط به پل خلیج فارس قشم و بزرگراه متصل به آن
نقشه مربوط به پل خلیج فارس قشم و بزرگراه متصل به آن

مشاور عالی رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه پروژه‌ای که قرار بود تا سال ۹۲ به پایان برسد، فقط ۳ درصد پیشرفت داشته است، گفت که زور دولت به پیمانکار این پروژه، قرارگاه خاتم الانبیا نمی‌رسد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و مشاور عالی حسن روحانی، در تشریح وضعیت پروژه پل خلیج فارس که بندرعباس را به جزیره قشم وصل می‌کند، گفت که این پروژه باید سال ۹۲ تکمیل می‌شد اما با صرف ۱۲۰ میلیارد تومان تنها با 3 درصد پیشرفت به دولت تحویل داده شد.»

به گفته ترکان، قرارگاه خاتم الانبیا، با ادعای جذب فاینانس موفق شد برنده مناقصه طراحی و اجرای این پروژه شود اما حالا بعد از پایان زمان مقرر برای تکمیل پروژه، اعلام کرده که نمی‌تواند فاینانس بگیرد.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، نهادی وابسته به سپاه پاسداران ایران است که پس از جنگ به دستور رهبر ایران تشکیل شد. این شرکت بزرگترین پیمانکار پروژه‌های دولت ایران محسوب می‌شود و قراردادهایی در زمینه سدسازی، راه‌سازی و نفت و گاز با دولت امضا کرده است.

پروژه پل خلیج فارس که اکبر ترکان قرارگاه خاتم الانبیا را پیمانکار آن معرفی کرد، شامل ۴ پروژه نظیر راه‌آهن، بزرگراه اتصالی بندرعباس به قشم و توسعه بندر کاوه قشم در قالب یک طرح ۸۶۰ میلیون یورویی است.

به گفته مشاور عالی رئیس جمهوری ایران، قیمت امروز این پروژه ۸۶۰ میلیون یورویی، ۳ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان است اما وقتی پروژه را به دولت تحویل دادند، ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه شده بود، یعنی حدود ۳ درصد پیشرفت فیزیکی.

ترکان ادعای دولت قبل مبنی بر اتمام پروژه تا پایان دوره خود را از آرزوهای آن دولت دانست و گفت: «ما هم در این مدت نتوانستیم به پیشرفت پروژه سرعت ببخشیم چراکه موضوع، جذب فاینانس است که فاینانس را باید پیمانکار بیاورد و پیمانکار هم قرار‌گاه خاتم است که زورش زیاد است و ما هم زورمان به قرار‌گاه خاتم نمی‌رسد.»

XS
SM
MD
LG