لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

تحلیلگر آمریکایی دلایل ضرورت تحریم «احمد جنتی» را شرح می دهد؛ «قدرت پشت سر تاج و تخت» خامنه‌ای


در پی تحریم مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف و آیت الله خامنه‌ای از سوی دولت آمریکا، یک تحلیلگر آمریکایی مقاله ای در وبسایت هیل، که اخبار کنگره و دولت آمریکا را منتشر می‌کند، به ضرورت تحریم آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، پرداخته است.

زوی کان، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در این مقاله به مواضع دبیر شورای نگهبان ایران اشاره کرده و آورده است: «او شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر می دهد، غیرمسلمانان را حیواناتی می خواند که موجب فساد زمین هستند، سربازان آمریکایی در عراق را گرگ‌های تشنه خون خوانده، از شبه نظامیان شیعه در عراق حمایت کرده و خواستار اعدام ایرانیان معترض به حکومت شده است. او همچنین اعتراضات سراسری دو سال پیش در ایران را نقشه غرب برای براندازی دانست.»

با این مقدمه، زوی کان به بررسی نقش آیت الله جنتی در حکومت جمهوری اسلامی پرداخته و نوشته است که این آیت الله ۹۲ ساله در راس دو نهاد بسیار مهم در ایران است که تصمیم های مهمی پشت درهای بسته می‌گیرند؛ مجلس خبرگان که رهبر آینده را انتخاب می کند و شورای نگهبان که صلاحیت نامزدهای انتخابات را تایید یا رد می‌کند.

او از جنتی به عنوان «قدرت پشت سر تاج و تخت که به حفظ ساختار و شخصیت نظام سیاسی سرکوبگر کمک می‌کند» یاد کرده است.

این تحلیلگر همچنین به نقش شورای نگهبان در رد مصوبه های مهم مجلس از جمله لوایح «مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم» اشاره کرده است.

او در نهایت با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت پرزیدنت ترامپ بر جمهوری اسلامی و تحریم مقام‌های ایران، بر ضرورت تحریم آیت الله جنتی و پنج عضو دیگر فقهای شورای نگهبان تاکید کرده است.

به اعتقاد او، «وضع تحریم های جدید نشان می دهد که واشنگتن نه تنها مخالف اقدامات خصمانه خامنه‌ای در خاورمیانه است، بلکه مخالف سرکوبی است که جایگاه او را مستحکم می‌کند.»

ضمن اینکه به نظر او چنین تحریمی پیامی است به «ملاها» که بدانند که تا هنگامی که به میز مذاکره با آمریکا باز نگردند و به تغییر رفتار «بدخواهانه» خود متعهد نشوند، بازنده خواهند ماند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG