لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

اصل قانون اساسی اجرا نمی شود؛ فرماندار تهران به فکر پارک برای تجمع اعتراضی است


تجمع اعتراضی مالباختگان موسسات مالی و اعتباری مقابل مجلس ایران
تجمع اعتراضی مالباختگان موسسات مالی و اعتباری مقابل مجلس ایران

فرماندار تهران خواستار اختصاص یک پارک یا محل عمومی دیگری برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی شهروندان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عیسی فرهادی سه شنبه ۲۱ آذر در نشست مشترک مسئولان استانی و اعضای شورای شهر تهران پیشنهاد داد یک محل یا پارکی برای اعتراض‌ها و تجمع‌ها در تهران در نظر گرفته شود. او در توضیح پیشنهاد خود گفت: «هرکس قصد اعتراض دارد به آن پارک برود و مدیر مربوطه را نیز به آن محل دعوت کنیم، این اتفاق برای تخلیه اعتراضات مردمی ضرورت دارد.»

این پیشنهاد فرماندار تهران در حالیست که قانون اساسی ایران برگزاری تجمع را به شرط اینکه برهم زننده امنیت و مخل مبانی اسلام نباشد، مجاز دانسته است.

اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد، تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. ‏‏

با وجود این قانون، دستگاه‌های امنیتی و قضایی با تجمع‌های اعتراضی مردم برخورد کرده و اگر ماهیت سیاسی داشته باشد دست، شرکت کنندگان در آن را بازداشت می‌کنند.

در سال ۸۸ اعتراضات به نتیجه انتخابات بیش از سی کشته برجای گذاشت و حتی در دیماه آن سال، حضور معترضان در راهپیمایی های مذهبی عاشورا با واکنش تند حکومت روبرو شد.

دایره بازداشت شرکت‌کنندگان در تجمع‌ها حتی گاه به حاضران در مراسم ختم و سوگواری شخصیت‌های سیاسی مذهبی نیز گسترده می‌شود.

از سوی دیگر، در سالهای اخیر و با شدت گرفتن رکود اقتصادی در ایران، اعتراضات صنفی و تجمع معترضان اقتصادی نیز افزایش یافته است و حاضران در این تجمع‌ها هم گاه به اتهام بر هم زدن امنیت و نظم عمومی بازداشت و به زندان یا شلاق محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG