لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

وزیر کشور تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد؛ فیلم‌های منتشر شده خلاف ادعای رحمانی فضلی است


نیروهای یگان ویژه پلیس در بازار شوش تهران
نیروهای یگان ویژه پلیس در بازار شوش تهران

در پی انتشار فیلمی از ماموران نیروی انتظامی که در جریان اعتراض‌های اخیر بازار تهران اموال مردم را تخریب کردند، وزیر کشور ایران تخریب اموال مردم توسط پلیس را تایید کرد. هرچند او گفته هدف پلیس از تخریب بازداشت افراد بوده اما فیلم های منتشره خلاف این ادعا را نشان می دهد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۱۰ تیر، چند روز پس از انتشار ویدئوهایی که نشان می داد ماموران نیروی انتظامی اموال و مغازه‌های شهروندان را در جریان اعتراض‌های بازار تهران تخریب کردند، این تخریب‌ها را تایید کرد. به گفته او، پلیس اعلام کرده که گاهی برای بازداشت افراد ناچار به تخریب یا شکستن شیشه‌ها است.

برخلاف ادعای وزیر کشور، از جمله فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که پلیس قصدی برای بازداشت کسی ندارد و تنها در حال تخریب اموال مردم است.

همزمان، چهار نماینده مجلس در تذکری به وزیر کشور خواستار برخورد وزارت کشور با مامورانی شدند که به اموال مردم خسارت وارد کردند.

در این نامه که به امضای محمود صادقی، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده و الیاس حضرتی، نمایندگان تهران، رسیده است، امضا کنندگان خطاب به وزیر کشور نوشتند که ماموران به وسایل نقلیه و فروشگاهها خسارت وارد کردند و وزارت کشور باید با ماموران متخلف برخورد کرده و خسارت‌ها را جبران کند.

تخریب اموال شهروندان توسط ماموران پلیس در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ نیز صورت گرفت. در آن سال ماموران شیشه خودروهای افرادی که گمان می رفت از معترضان هستند را می شکستند و به برخی از خانه ها و مغازه ها آسیب جدی وارد می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG