لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

روسای جدید کمیته امداد و بنیاد مستضعفان منصوب شدند


پرویز فتاح رئیس جدید بنیاد مستضعفان(راست) و مرتضی بختیاری رئیس جدید کمیته امداد
پرویز فتاح رئیس جدید بنیاد مستضعفان(راست) و مرتضی بختیاری رئیس جدید کمیته امداد

با حکم رهبر جمهوری اسلامی، روسای جدید کمیته امداد و رئیس بنیاد مستضعفان در ایران منصوب شدند.

آیت الله خامنه ای روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در حکمی پرویز فتاح رئیس کمیته امداد را به سمت رئیس بنیاد مستضعفان منصوب کرد. همچنین مرتضی بختیاری قائم مقام سابق آستان قدس نیز با حکم خامنه ای به عنوان رئیس جدید کمیته امداد منصوب شد.

کمیته امداد امام خمینی و بنیاد مستضعفان از جمله نهادهایی هستند که زیر نظر آیت الله خامنه ای اداره می‌شوند.

بنیاد مستضعفان در آغاز انقلاب تاسیس شد و بنا به فرمان روح الله خمینی همه اموال شاه و درباریان و وابستگان به آن مصادره شد و ۵۳ نهاد صنعتی و تولیدی سودده که اغلب متعلق به افراد خود ساخته بود، به عنوان وابستگی به دربار از صاحبان آنها گرفته و به بنیاد مستضعفان واگذار شد.

این بنیاد برای نخستین بار از زمان تأسیس، در سال ۹۶ صورت مالی سالانه خود را منتشر کرد.

کمیته امداد نیز از دیگر نهادهای تاسیس شده با فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی است که با هدف کمک به نیازمندان در ایران راه‌اندازی شده بود اما مردم ایران اعتماد خود را به این نهاد از دست داده اند و حتی کارزار «نه به کمیته امداد» را راه اندازی کردند.

کمک رسانی این کمیته به مردم غزه در خرداد امسال نیز که همزمان با ماه رمضان و گرانی‌ها در ایران بود خبرساز شد.

عبدالرضا رحمانی وزیر کشور وقت در سال ۹۴ نیز پیشتر فاش کرده بود که بیش از صد نفر در کمیته امداد امام خمینی، از واردات بدون مالیات ۲ هزار خودروی گرانقیمت از جمله پورشه و بی ام و، ۲۰ میلیارد تومان سود داشته اند.

آمریکا اخیرا رهبرجمهوری اسلامی و نهادهای وابسته به آن را تحریم کرده است. «مارک دوبوویتز» مدیر بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها در واشنگت درباره این تحریم گفته بود که دولت [ایالات متحده] با این فرمان اجرایی تازه، امپراتوری دویست میلیارد دلاری رهبر را - که شامل نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی، و دیگر بنیادها و شرکت‌های تحت کنترل خامنه‌ای و افراد او است - هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG