لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

در سایه فساد گسترده در جهاد کشاورزی؛ «کاظم خاوازی» به عنوان وزیر جدید این وزارتخانه معرفی شد


پیش از این کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.
پیش از این کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

پس از گذشت چند ماه از استعفای محمود حجتی، مجلس شورای اسلامی ایران به «کاظم خاوازی» به عنوان وزیر جدید وزارت جهادکشاورزی رای اعتماد داد.

مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه با ۱۹۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۴‌رای ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر به کاظم خاوازی به عنوان وزیرکشاورزی رای اعتماد داد.

پیش از این خاوازی معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

انتخاب کاظم خاوازی در حالی است که محمود صادقی نماینده مجلس در جلسه رای اعتماد گفت که او «گرفتار همان گلوگاه‌های فسادی خواهد شد که در دوره آقای محمود حجتی اتفاق می‌افتد.» همچنین این نماینده برنامه خاوازی را « شعاری و اغراق گونه» توصیف کرد.

اشاره این نماینده مجلس به افزایش فساد در دوران مدیریت محمود حجتی وزیر پیشین این وزارتخانه است. حجتی قرار بود پنجم آذرماه ۹۸ در صحن علنی مجلس استیضاح شود اما یک روز پیش از استیضاح، استعفا داد.

بازداشت ۱۵ نفر از کارمندان منابع طبیعی استان تهران در سال ۹۳ به خاطر فساد اقتصادی، فساد «هزار میلیارد تومانی در فرایند خرید تضمینی گندم» در سال ۹۸، پرونده فساد مدیران جهاد کشاورزی در مشهد و بازداشت خلیل آقایی رئیس سابق سازمان جنگل‌ها در ایران به اتهام فساد از جمله نمونه‌های فساد در این وزارتخانه است که پیش از این رسانه‌ای شده. خلیل آقایی از آذرماه ۹۶ با حکم حجتی وزیر جهاد کشاورزی به سمت رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ایران منصوب شده بود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG