لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

دولت ایران لایحه‌ و بسته پیشنهادی برای خروج از رکود اقتصادی تدوین کرد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از طراحی لایحه و بسته پیشنهادی توسط دولت برای ایجاد رونق اقتصادی خبر داد.

روحانی روز یکشنبه در سومین نشست مشترک نمایندگان مجلس و هیات دولت، گفت که دولت توانسته است نرخ تورم را کنترل کند و حالا باید برای درمان اقتصادی که به دلایلی نظیر تحریم‌ها و سوء مدیریت‌ها دچار مشکل شده است، اقدام کند.

او با اشاره به اینکه دولت وظیفه دارد رکود اقتصادی را بشکند، خواستار حمایت مجلس شد و گفت: «ما لایحه‌ای برای ایجاد رونق اقتصادی طراحی کرده‌ایم که به زودی در اختیار نمایندگان قرار خواهیم داد و بسته آن نیز برای شکستن رکود به زودی اعلام می‌شود.»

ایران به دنبال تحریم‌های شدید اقتصادی به خاطر برنامه هسته‌ای خود و همچنین مشکلات مدیریتی در اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها، با مشکلات اقتصادی بزرگی مانند نرخ تورم ۴۰ درصدی و رشد اقتصادی منهای ۶ درصدی روبرو بوده است.

به دنبال توافق موقت ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو برای تلاش برای رفع نگرانی‌ها از برنامه هسته ای ایران، کشورهای غربی متعهد شدند که امکان دسترسی ایران به بخشی از درآمد فروش نفت ایران را فراهم کنند و بخشی از تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به تعلیق در آورند. در مقابل ایران نیز متعهد شد که ذخایر اورانیم غنی شده خود را کاهش داده و به بازرسان آژانس اجازه دهد به تاسیسات هسته‌ای دسترسی داشته باشند.

این توافق به دولت ایران کمک کرد تا اندکی از مشکلات اقتصادی کشور بکاهد. با این حال، ایالات متحده و ۵ کشور دیگر مذاکره کننده با ایران تاکید کرده‌اند که در صورتی که توافق دائم با ایران برای رفع نگرانی از برنامه هسته‌ای صورت نگیرد، تحریم‌ها به حالت اول خود باز می‌گردد.

XS
SM
MD
LG