لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

پس از باستی‌هیلز لواسان، زمین خواری «هفت‌سنگان» قزوین خبرساز شد 


پس از انتشار گزارش‌هایی درباره زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرک‌های لواسان از جمله باستی هیلز این بار خبرها حاکی از زمین خواری در هفت‌سنگان قزوین است.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل ایران روز چهارشنبه ۲ مرداد به ایسنا گفت که سازمان بازرسی به ساخت‌وسازهای غیرقانونی و میلیاردی در باستی‌هیلز لواسان و هفت‌سنگان قزوین ورود پیدا کرده است.

این مقام مسئول اما جزئیاتی از پرونده این زمین‌خواری‌ها اعلام نکرد و گفت که دلیل «محرمانه بودن» نمی‌توانیم تا قبل از دادگاه و قطعیت حکم آن را افشا کنیم.

زمین‌های منطقه هفت‌سنگان، حدود ۲۵ هکتار بوده که به ۱۱۹ قطعه تقسیم شده و بر اساس شواهد و مدارک، بیشتر آن‌ها در زمان معامله، کاربری کشاورزی داشته است.

سایت خبری الف به نقل از گزارش دیدبان شفافیت و عدالت به قوه قضائیه در ۹ تیرماه امسال نوشت که شهرداری قزوین در سال ۹۳ به‌طور «کاملاً غیرقانونی» برای زمین‌های هفت‌سنگان که کاربری کشاورزی داشته « پروانه ساختمانی» صادر کرده است.

بنابر این گزارش وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۴ پس از اخطار به مرتکبان تغییر کاربری غیرمجاز با طرح شکایت در دادگستری قزوین، خواستار جلوگیری از تغییر کاربری این اراضی می­‌شود.

با این حال ایرنا نوشته است که این زمین‌ها در سال ۹۴ طی مزايده ای با كاربری مسكونی به صورت غيرقانونی فروخته می شوند.

خبرگزاری مهر هم در این باره گزارش داد که دادگستری درسال ۸۵، به پرونده این اراضی ورود پیدا کرده است.با این حال هنوز پرونده هفت سنگان بعد چندین سال به نتیجه نرسیده و در نهایت رئیس کل دادگستری قزوین اعلام کرد که پرونده هفت سنگان در دادگاه کارکنان دولت در حال رسیدگی است.

پیش از این نیز موضوع ویلاسازی در شهرک های لواسان از جمله باستی هیلز جنجال برنگیز شده بود.

فساد و زمین خواری که ردپای نزدیکان به حکومت جمهوری اسلامی نیز در آن دیده می شود پیش از این نیز سابقه داشته است. فساد سیستماتیک از جمله موضوعاتی که است بارها حتی نمایندگان مجلس ایران به آن اشاره کرده اند. در چند ماه اخیر اگر چه دادگاه های رسیدگی به فساد اقتصادی برپا شده اما تا کنون نتوانسته است بازدارنده حجم این فسادها در حکومت ایران باشد.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

ماجرای ویلاسازی در شهرک های کلاک و باستی هیلز در لواسان اگر چه چندسالی است آغاز شده اما اواخر سال ۹۷ پرونده تخلفات این ویلاسازی‌ها جنجالی شد.

بنابر گزارش‌ها و اسناد منتشر شده در این ویلاسازی‌ها با وجود مخالفت شورای عالی شهرسازی به تغییر کاربری زمین‌ها از کشاورزی به مسکونی، با دخالت آملی لاریجانی و ناطق نوری این تغییر کاربری‌ها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG