لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

مصوبه دولت، واگذاری پرسپولیس و استقلال را منتفی کرده است


football fans in Perspolis&Esteghlal Match, تماشچیان فوتبال در مسابقه پرسپولیس و استقلال
football fans in Perspolis&Esteghlal Match, تماشچیان فوتبال در مسابقه پرسپولیس و استقلال

خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس با تصمیم جدید هیات وزیران، برای همیشه منتفی خواهد شد.

"سید جعفر سبحانی، مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی به ایسنا گفت: "در مصوبه اخیر هیات وزیران، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به عنوان باشگاه‌های فرهنگی دیده شده است که با این دیدگاه سرخابی‌ها می‌توانند برای همیشه از لیست واگذاری خارج شوند زیرا نهادهای فرهنگی مشمول واگذاری نمی‌شوند. "

بحث واگذاری دو باشگاه پرطرفدار فوتبال ایران بیش از ۱۰ سال است که مطرح شده و به نظر می‌رسید که این پرونده در دولت حسن روحانی به سرانجام خواهد رسید. در دو سال گذشته وزارت ورزش نیز پیگیر این موضوع بود و سازمان خصوصی‌سازی چهار مرحله مزایده بی‌سرانجام برگذار کرد.

روزنامه همشهری گزارش داده است که مصوبه خروج استقلال و پرسپولیس از فهرست واگذاری، بدون درنظر گرفتن قوانین اصل ۴۴ قانون اساسی بوده است. در مصوبه هیات دولت آمده که "شركت‌های فرهنگی - ورزشی استقلال و پرسپولیس" مشمول طرح خصوصی‌سازی‌ نیستند.

همزمان محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان نیز بدون آن كه به این مصوبه دولت اشاره كند به خبرنگارانی که از او درباره سرنوشت خصوصی‌سازی سهام سرخابی‌ها پرسیدند، پاسخ داد: "مؤسسات فرهنگی قابل واگذاری نیستند".

خبرگزاری ایسنا نیز این تصمیم دولت را ریختن "آب پاکی روی دست همه" توصیف کرده و تبدیل دو باشگاه ورزشی را به باشگاه فرهنگی مبهم دانسته است.

به گفته آقای سبحانی "اگر مصوبه هیات وزیران مورد اشکال هیات تطبیق مجلس قرار نگیرد، مصوبه قانونی بوده و لازم الاجرا است و سازمان خصوصی سازی نیز مکلف به اجرای قانون است."

XS
SM
MD
LG