لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

این‌بار وزیر نیروی دولت روحانی مردم را شماتت کرد؛ ما مصرف‌گرا هستیم، چینی‌ها با یک وعده غذا سیر می‌شوند


در ادامه اظهارنظرهای مقامات جمهوری اسلامی درباره راهکار اقتصاد مقاومتی در ایران، این‌بار وزیر نیروی دولت روحانی با مصرفی خواندن جامعه ایران، عنوان کرده است که چینی‌ها با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.

رضا اردکانیان روز یکشنبه ۱۹ خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «علت این‌که تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است. تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند که نقطه ضعف ما مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم.»

او در عین حال علت تحریم نشدن چین را مصرف‌گرا نبودن عنوان کرد و گفت که چینی‌ها «با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی از کم کردن وعده غذایی به عنوان یک راه حل اقتصادی سخن می‌گویند. پیش از این نیز احمد جنتی، ‌خطیب نماز جمعه تهران،‌ در بهمن ۹۳ گفته بود: «چه اشکالی دارد اگر وضع بدتر شد، روزی یک وعده غذا خورده شود؟»

ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع مقیم قم نیز در پی گران شدن قیمت گوشت خطاب به مردم گفته بود: «مگر گوشت نخورید چه می‌شود؟»

وزیر کشاورزی ایران هم در بهمن ۹۷ در واکنش به گرانی گوشت با جمله «بروید خدا را شکر کنید که هست» به مردم پاسخ داده بود.

حالا نیز وزیر نیروی دولت روحانی گفته است که «ما (ایرانی‌ها) بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم. در مقابل، احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است. باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.»

این اظهارنظر اردکانیان در شرایطی است که براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در سال ۹۷ حدود ۲۳ تا ۴۰ درصد از جمعیت ایران در زیر خطر فقر قرار گرفته‌اند و بنابر گزارش رسانه‌های ایران متوسط مقدار مصرف سالانه اقلام خوراکی و آشامیدنی خانوارها در مدت ۱۰ سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته‌است.

همچنین در آخرین گزارش صندوق بین المللی پول و در بخش خاورمیانه، تاکید شده است که بحران اقتصادی در ایران تشدید خواهد شد و نرخ تورم، در ردیف بدترین کشورهای دنیا از نظر وضعیت اقتصادی قرار خواهد گرفت به طوری که شاخص قیمت مصرف کننده در آن از ۴۹ درصد هم فراتر خواهد رفت.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG