لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

هیات دولت ایران تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان را تصویب کرد


هیات دولت ایران در جریان تصویب بخشی از لایحه مربوط به بانک مرکزی جمهوری اسلامی، تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، بر اساس این مصوبه که روز چهارشنبه ۱۷ آذر صورت گرفت، واحد پول ملی ایران به تومان تبدیل شده که معادل ۱۰ ریال است.

این لایحه پس از تصویب نهایی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان برسد.

در پی اعلام خبر این مصوبه دولت، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در کانال تلگرام خود توضیحاتی در این باره داد.

ولی الله سیف توضیح داد که تبدیل واحد پولی از ریال به تومان ربطی به حذف صفرها ندارد و جدای از آن است؟

او نوشت: «در طول چند دهه گذشته به دلیل تورم انباشته، ریال عملا از مبادلات اقتصادی روزمره حذف شده و تومان جایگزین آن شده است؛ بنابراین مصوبه دولت در زمینه تغییر رسمی واحد پول ملی از ریال به تومان اقدامی برای تسهیل نسبی مبادلات اقتصادی در جامعه، رسمیت بخشیدن به عرف مورد قبول مردم کشور و در انطباق با واقعیت های موجود قابل تفصیل خواهد بود.»

واحد پول ایران از نزدیک به ۹۰ سال پیش به ریال تبدیل شد، اما طی سالهای اخیر با افزایش شدید تورم، عملا توسط مردم جای خود را به تومان داد.

پیشتر در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بحث‌هایی درباره حذف صفر از پول ملی و تغییر واحد پول صورت گرفت اما به نتیجه نرسید.

حذف صفر از واحد پول ملی و تغییر آن در کشورهایی که تورم بالایی دارند تجربه شده است. یکی از تجربه‌های موفق و نزدیک به زمان کنونی در این زمینه مربوط به ترکیه است که واحد پول خود را با حذف شش صفر آن، از لیره به لیره ترک جدید تغییر داد. با این حال به گفته رئیس کل بانک مرکزی، تغییر فعلی در واحد پول ملی ایران با سیاست حذف صفرها تفاوت دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG