لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

تداوم کاهش ارزش پول ملی؛ بدهی بانک‌های ایران در سال گذشته ۵۸ درصد افزایش داشت


بدهی بانک های ایرانی به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی افزایش یافته است.
بدهی بانک های ایرانی به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی افزایش یافته است.

بر اساس یک گزارش که طبق آمار به دست آمده از سامانه کدال تهیه شده است، مجموع بدهی بانک های ایران در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل ۵۸ درصد افزایش داشته است.

در این گزارش که سه شنبه ۱۱ تیر در روزنامه فرهیختگان منتشر شده، آمده است که مجموع بدهی بانک‌های مورد بررسی به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی در سال گذشته به ۱۸۶هزار و ۳۴۷میلیارد تومان افزایش یافته است.

در میان بانک‌های مورد بررسی، بدهی بانک ملت به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی، ۱۱۸ درصد رشد داشته است که صدرنشین بدهکاران بانکی است.

افزایش بدهی بانک‌ها، در کاهش پایه پولی ایران تاثیر می‌گذارد. پایه پولی به نسبت میان اسکناس عرضه‌شده از سوی بانک مرکزی و مجموع دارایی‌های این بانک گفته می‌شود که هرچه نسبت این دو مولفه بزرگ‌تر باشد، میزان نقدینگی و به تبع آن تورم در ایران بیشتر می‌شود و ارزش پول ملی پایین می‌آید.

فساد مالی و تخلفات گسترده در موسسه‌های مالی در ایران طی سال های اخیر موجب اعتراضات گسترده مالباختگان شده است.

مقام های دولتی اعلام کردند که طی سالهای اخیر دولت ۳۶ هزار میلیارد تومان از طلب مالباختگان از موسسه های متخلف را از بودجه عمومی به صاحبان آنها پرداخت کرده است. برخی از کارشناسان معتقدند که تزریق چنین حجمی از نقدیندگی موجب کاهش شدید ارزش پول ملی و بالا رفتن تورم شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG