لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

برادر رئیس جمهوری و وزیر صنعت ایران اتهامات فساد مالی علیه خود را رد کردند


حسبن فریدون برادر رئیس جمهوری ایران، از سوی منتقدان با اتهامات فساد مالی روبرو شده است.
حسبن فریدون برادر رئیس جمهوری ایران، از سوی منتقدان با اتهامات فساد مالی روبرو شده است.

حسین فریدون، برادر حسن روحانی و دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران، و محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت و تجارت، اتهامات فساد مالی مطرح شده علیه خود را تکذیب کردند.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه گزارش داد که پس از حدود یک ماه از تذکر تعدادی از نمایندگان به رئیس جمهوری ایران درباره فساد اقتصادی حسین فریدون، برادر و دستیار ویژه حسن روحانی، آقای فریدون در نامه ای به رئیس مجلس این اتهامات را رد کرد.

حسین فریدون در نامه خود به رئیس مجلس شورای اسلامی، اتهامات طرح شده علیه خود توسط نمایندگان را «مصادیق افترا و هتک حرمت و موضوع ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی» دانست که طبق قانون، مشمول مصونیت نمایندگی نمی‌شود.

او در نامه خود از رئیس مجلس خواست تا نامه در صحن علنی مجلس قرائت شده و رسیدگی به موضوع اتهامات نمایندگان علیه او به عهده هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گذاشته شود.

تعدادی از نمایندگان مجلس و منتقدان مجلس، طی هفته‌های اخیر برادر رئیس جمهوری ایران را به رابطه نزدیک با بدهکاران بزرگ بانکی و افراد دارای پرونده های فساد اقتصادی متهم کرده‌اند.

در نامه تذکر نمایندگان، حسین فریدون متهم به دریافت ۱۴ میلیارد تومان از یکی از بدهکاران بزرگ بانکی، و همچنین فشار برای انتصاب یکی از مدیران دریافت کننده حقوق نجومی، شده است. اشاره آنها به فردی به نام دانیال زاده، بدهکار بزرگ بانکی است که به گفته تعدادی از نمایندگان منزلی شخصی به قیمت ۱۴ میلیارد تومان به نام همسر حسین فریدون خریده است.

نمایندگان در تذکر خود خواستار رسیدگی رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه به موضوع شدند. تعدادی از نمایندگان پیشتر تحصیل حسین فریدون در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی را غیرقانونی عنوان کرده بودند.

حال حسین فریدون در پاسخی که برای مجلس فرستاده است این اتهامات را تکذیب کرده است.

وزیر صنعت: توکلی گاهی از این حرفها می‌زند

از سوی دیگر، محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اتهامات مطرح شده علیه خود از سوی احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس را رد کرد.

احمد توکلی، نماینده پیشین تهران و رئیس هیئت مدیره سازمان غیردولتی دیدبان شفافیت، دهم بهمن ماه در نامه ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، آقای نعمت زاده را به رانت خواری متهم کرده و نحوه به دست آوردن ثروت میلیاردی او را زیر سوال برده بود.

در پی انتشار این نامه، آقای نعمت زاده روز چهارشنبه ۱۳ بهمن به خبرگزاری تسنیم گفت: «نامه توکلی درباره اقداماتی که بنده انجام داده‌ام کذب است و خود آقای توکلی باید در این رابطه توضیح دهد، سال گذشته از وی شکایت کردیم، اما متاسفانه وی گاهی از این حرف‌ها می‌زند.»

منتقدان دولت حسن روحانی برخی از نزدیکان او را به دست داشتن در فساد مالی و سوء استفاده از قدرت متهم می کنند. این اتهامات از تابستان گذشته با مطرح شدن حقوق‌های غیرمتعارف و بسیار بالای برخی از مدیران بانکی و بیمه در دولت، شدت گرفت. برخی مقامات دولتی اما معتقدند که این اتهامات به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مربوط است و تا آن هنگام ادامه می یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG