لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

یک انتصاب خانوادگی دیگر؛ داماد حسن‌روحانی معاون وزیر صنعت شد


کامبیز مهدی‌زاده، داماد رئیس جمهوری ایران معاون جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت شد.
کامبیز مهدی‌زاده، داماد رئیس جمهوری ایران معاون جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت شد.

پس از انتصاب پسر وزیر کشور دولت حسن روحانی به عنوان مشاور وزیر اقتصاد، این‌بار داماد رئیس جمهوری ایران معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی شد.

کامبیز مهدی زاده که ۳۳ سال دارد و دانشجوی دکتری نفت از دانشگاه آزاد است، پیش از آن که داماد حسن روحانی باشد، سابقه جدی اجرایی در کارنامه‌اش نداشته است. از جمله سوابق داماد رئیس جمهوری ایران، مشاور فدارسیون تکواندو، مشاور شورای مرکزی دبیرخانه و توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی و مشاور فرماندار کرج بوده است.

سال گذشته، خانم راضیه لک به عنوان معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین‌شناسی منصوب شده بود. او تنها معاون زن وزیر صنعت بود.

پیش از این نیز سمت های دولتی و پست‌های مدیریتی عالی‌رتبه به فرزندان و نزدیکان دیگر مقامات و چهره‌های برجسته جمهوری اسلامی نیز رسیده بود. ​

در آخرین انتصاب‌ها و در هفته گذشته، هادی رحمانی فضلی پسر وزیر کشور جمهوری اسلامی، با حکم فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد ایران به عنوان مشاور جدید منصوب شد. این انتصاب در شرایطی بود که در اخبار رسمی پسوند فضلی از نام فرزند وزیر حذف شده بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی پیش از این در تلویزیون ایران گفته بود که سه فرزند بیکار در خانه دارد اگر چه بعدها این گفته‌اش را تصحیح کرد و گفت که منظورش دخترانش بوده‌اند.

این انتصاب‌ها بحث «ژن خوب» را در شبکه‌های مجازی دوباره به راه انداخته است. کاربران با این هشتگ به انتصاب‌هایی که براساس روابط فرزندی و خانوادگی مقامات در دولت اتفاق می افتد، انتقاد می‌کنند.

تعبیر «ژن خوب» اولین بار از سوی پسر محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ویدئویی با یکی از رسانه‌های داخلی ایران مطرح شد که گفته بود او پیشرفت کرده چون «ژن خوب» از پدر و مادرش به او منتقل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG