لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

سهم زنان در کابینه حسن روحانی همچنان صفر است؛ وزرای میراث فرهنگی و آموزش و پرورش هم مرد هستند


علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری (نفر دوم از چپ)، و محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش (نفر دوم از راست.)
علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری (نفر دوم از چپ)، و محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش (نفر دوم از راست.)

در حالی که پیش از این خبرهایی درباره احتمال انتخاب دست کم یک وزیر زن برای کابینه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح شده بود، نمایندگان مجلس ایران به دو مرد دیگر به عنوان وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری رای اعتماد دادند و به این ترتیب زنان هم‌چنان سهمی در کابینه روحانی نخواهند داشت.

در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس، محسن حاجی میرزایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، و علی اصغر مونسان به عنوان اولین وزیر وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی تعیین شدند.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی، پیشتر گفته بود که برخی نمایندگان زن مجلس «راجع به معرفی وزیر خانم نکاتی را مطرح کردند»، اما «انتخاب با آقای رئیس‌جمهور است و ما هم از نیات آقای رئیس‌جمهور خبری نداریم.»

در همین رابطه نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، گفته بود که وزیر پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش «می‌تواند زن» باشد، اما اضافه کرده بودکه معرفی یک زن برای پست وزارت «بستگی به تصمیم رییس‌جمهور» دارد.

در نهایت نیز حسن روحانی به رغم وعده های انتخاباتی از سال ۹۲، بار دیگر یک مرد را به عنوان وزیر پیشنهادی به صحن مجلس برد.

حسن روحانی در هیچ‌یک از کابینه‌های یازدهم و دوازدهم اقدام به معرفی وزیر زن نکرد و این مسئله با انتقاد برخی از حامیان او هم مواجه شده بود.

از سوی دیگر، سرکوب فعالان حقوق زنان در هر دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، برخلاف وعده‌‌های انتخاباتی او، به شدت ادامه داشته و اعتراضات این فعالان با برخوردهای شدید امنیتی و احکام سنگین روبرو شده است. برای نمونه برای یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، و مژگان کشاورز، از مخالفان حجاب اجباری، به ترتیب حکم ۱۶، ۱۶ و ۲۳ سال زندان صادر شده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و خواستار آن شد که آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG