لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

مهار آتش در ساختمان وزارت نیرو در سومین روز؛ ساکنان هنوز اجازه بازگشت ندارند


سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اعلام کرد که آتش سوزی در ساختمان نیروگاه‌های حرارتی وابسته به وزارت نیرو در سومین روز تلاش آتش نشانان، مهار شده است.

جلال ملکی روز چهارشنبه ۱۸ بهمن با بیان این مطلب گفت که آتش نشانان در حال لکه گیری آتش در ساختمان هستند. او گفت: «اگر کارشناسان ذیصلاح ایمنی ساختمان را از نظر سازه و ایستایی تایید کنند ساکنان می‌توانند به منطقه برگردند اما اگر ایستایی سازه تایید نشود ساکنان نیز نمی‌توانند به منطقه بازگردند.»

آتش ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۱۶ بهمن در ساختمان ۱۳ طبقه وزارت نیرو در خیابان ولی عصر تهران شعله ور شد و منجر به عملیات تخلیه ساختمان‌های اطراف این ساختمان، از جمله یک خوابگاه دانشجویی شد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران روز سه شنبه اعلام کرد که آتش از طبقه منفی چهار این ساختمان ۵۱ ساله آغاز شد و به دلیل مشکل دسترسی به کانون آتش، خاموش کردن آن با دشواری هایی روبرو بوده است.

محمد علی نجفی، شهردار تهران، نیز که روز سه شنبه از عملیات خاموش کردن آتش این ساختمان بازدید کرد نسبت به احتمال ریزش یا فرونشست این ساختمان هشدار داد. او گفت که شهرداری تا کنون سه بار درباره مسائل ایمنی این ساختمان اخطار داده اما از آنجا که ساختمان دولتی بوده است مدیران نسبت به اخطارها بی تفاوت بوده‌اند.

آتش سوزی شدید و ریزش آنی ساختمان پلاسکو تهران در سال گذشته که منجر به کشته شدن ۱۹ تن از جمله ۱۶ آتش نشان شد، موجب حساسیت بیشتر نسبت به آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو شده است.

ساختمان وزارت نیرو تقریبا همزمان با ساختمان پلاسکو و مانند آن ساختمان بوسیله سازه‌های فلزی ساخته شده است.

روز سه شنبه معاون دادستان، فرماندار و معاون استاندار نیز از محل حادثه بازدید کردند.

شهردار تهران اعلام کرد که ساختمان‌های اطراف برای احتیاط تخلیه شده و برق، گاز و آب منطقه قطع شده است.

سخنگوی آتش نشانی روز سه شنبه دلیل طولانی شدن عملیات خاموش کردن آتش را حرارت بالا و دود زیاد در طبقه منفی چهار ساختمان عنوان کرده و گفته بود که آتش‌نشانان در قالب گروه‌های پنج نفره نسبت به اطفای حریق اقدام می‌کنند.

این آتش سوزی ۱۲ تن مصدوم به جا گذاشته است که پنج تن از این مصدومان به مراکز درمانی منتقل و هفت تن نیز در محل درمان شدند. برخی از مصدومان، آتش نشانانی هستند که برای مهار آتش به درون ساختمان رفته بودند.

هنوز علت آتش سوزی اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG