لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

صادرات آلمان به ایران در شش ماهه اول سال‌ میلادی نصف شد


بررسی آمار صادرات آلمان به ایران در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ نشان ‌می‌دهد این میزان تقریبا به نصف کاهش پیدا کرده است.

به گزارش رویترز، شرکت‌های آلمانی برای پرهیز از هر گونه احتمال نقض تحریم‌های آمریکا، مشغول کم کردن همکاری‌های خود با ایران هستند.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۱ مرداد ماه منتشر شده می‌گوید صادرات آلمان به ایران طی ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، نزدیک به ۴۸ درصد کاهش داشته است.

این گزارش می‌گوید شرکت‌های آلمانی به لحاظ تحریم‌ها باید میان تجارت با آمریکا یا ایران یکی را انتخاب کنند و از همین رو ترجیح می‌دهند دیگر ارتباطی با اقتصاد ایران نداشته باشند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، چندی پیش گفت که طبق تحریم‌های فعلی خدمات بشردوستانه و نیازهای اضطراری می‌تواند به ایران ارائه شود؛ اما وقتی ارتباط از آن بالاتر برود، ممکن است به حوزه تحریم‌های اعمال شده وارد شود. وی در همان زمان هشدار داده بود که واشنگتن به هرگونه نقض تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

پیشتر برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، نیز در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اگر ساز و کار تجارت با ایران موسوم به اینستکس در چارچوب معافیت های تعاملات انساندوستانه ایالات متحده کار کند، ایرادی ندارد؛ اما در عین حال هشدار داد که آمریکا تعاملات قابل تحریم را تحریم خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG