لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

آلمان از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان برای از سرگیری روابط استقبال کرد


اولاف شولتس، صدراعظم آلمان
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، از توافق عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران برای برقراری مجدد روابط پس از سال‌ها خصومت استقبال کرد. با این حال شولتس درباره نقش چین در میانجی‌گری این توافق اظهار نظری نکرد.

به گزارش رویترز، شولتس روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در برلین در حالی که کنار نخست وزیر بوتان سخنرانی می‌کرد، گفت: «این که عربستان سعودی و ایران می‌خواهند روابطی با تخاصم کمتر ایجاد کنند چیز خوبی است.»

پیشتر نیز در آمریکا، کاخ سفید در واکنش به توافق از سرگیری روابط بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی گفت، از تلاش‌های انجام‌شده که منجر به کاهش تنش در منطقه خاورمیانه می‌شود استقبال می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز از توافق تهران و ریاض برای برقراری روابط دیپلماتیک استقبال کردند.

این توافق که با میانجیگری چین انجام شد، پس از چند روز گفت‌و‌گوهای فاش نشده قبلی در پکن میان مقامات ارشد امنیتی دو قدرت رقیب خاورمیانه اعلام شد.

جمهوری اسلامی ایران روز جمعه اعلام کرد برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌ها با همسایه‌اش در جنوب خلیج فارس ظرف دو ماه آینده، موافقت کرده‌ است.

در همین حال شماری از رسانه‌های سعودی گزارش داده‌اند که قرار است وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG