لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

وزیر خارجه آلمان برای «نجات پیمان هسته‌ای» با همتای ایرانی خود دیدار کرد


هایکو ماس وزیرخارجه آلمان که روز دوشنبه ۲۰ خرداد برای نجات پیمان هسته ای موسوم به برجام به ایران سفر کرده است، پیش از دیدار با رئیس جمهوری ایران با همتای خود محمدجواد ظریف گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بخشی از تلاش اروپا برای نجات پیمان هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و جلوگیری از افزایش تنش های ایالات متحده و ایران است.

پیش از این آقای ماس به خبرنگاران درباره سازوکار مالی تجاری با ایران گفته بود که این یک ابزار جدید است و بنابراین عملی کردن آن کار ساده‌ای نیست.

او در عین حال گفته است که تمام الزامات رسمی برای راه اندازی این سازوکار وجود دارد و راه‌اندازی آن در آینده‌ قابل پیش‌بینی است.

سازوکار مالی اروپا برای معامله با ایران که موسوم به «اینس‌تکس‌» است، که گفته می شود امکان فروش کالاهای همچون غذا و دارو را فراهم می کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اخیرا اعلام کرده در صورتی که ساز و کار مالی اروپا برای معامله با ایران مشمول کالاهای انسان‌دوستانه یا اقلام مجاز باشد، واشنگتن اقدامی علیه آن نخواهد کرد. با این حال هنوز این ساز و کار اجرایی نشده است.

همچنین رویترز گزارش داده است که انگلیس، فرانسه و آلمان، سه عضو اتحادیه اروپا تلاش دارند تا ایران را به تعهدات خود در پیمان هسته ای ملزم کند تا نگرانی های واشنگتن از برنامه های هسته‌ای ایران متوقف شود.

جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۹ خرداد و در آستانه سفر هایکو ماس از «سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد» رونمایی کرد.

هایکو ماس نیز شامگاه یکشنبه در بوظبی از برنامه موشکی جمهوری اسلامی انتقاد کرده و آن را یکی از چالش‌های فعلی عنوان کرده بود.

پیش از این رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آلمان درباره این سفر گزارش داده بود که با بریتانیا و فرانسه نیز هماهنگی شده است. این سه قدرت اروپایی از امضاکنندگان توافق اتمی با ایران هستند.

به گفته ماریا آدِبار، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در جریان این سفر قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif


XS
SM
MD
LG