لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

نمایشگاه آثار هنری ایران در برلین لغو شد


نمایشگاه «گنجینه تهران، موزه هنرهای معاصر تهران» نام داشت و از تهران مجوز آن لغو شد.
نمایشگاه «گنجینه تهران، موزه هنرهای معاصر تهران» نام داشت و از تهران مجوز آن لغو شد.

برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری ایران در موزه برلین لغو شد، به گفته مقامات آلمانی عدم صدور مجوز خروج این آثار هنری از سوی مقامان ایرانی دلیل اصلی این موضوع است.

این نمایشگاه که «گنجینه تهران، موزه هنرهای معاصر تهران» نام داشت، شامل مجموعه نفیسی از آثار موزه هنرهای معاصر تهران بود، از جمله آثاری از پابلو پیکاسو، خوان میرو، اندی وارهول، بهمن محصص و پرویز تناولی.

این نخستین باری بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مقامات ایرانی مجوز خروج این مجموعه نفیس را صادر کردند و موزه برلین برنامه های مفصلی برای برگزاری این نمایشگاه هنری داشت.

قرار بود این نمایشگاه از چهارم دسامبر در برلین افتتاح شود ولی مقامات ایرانی در آخرین لحظات تغییر عقیده دادند و برگزاری نمایشگاه لغو شد.

علی رغم تلاش مقامات آلمانی و حتی ارائه تضمین های لازم از سوی شخصیت های عالیرتبه سیاسی این کشور، ایران پاسخ مشخص و دقیقی به درخواست های مکرر موزه برلین نداد و برگزارکنندگان نمایشگاه در نهایت تصمیم به لغو آن گرفتند.

گفته می شود تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگرانی مقامان ایرانی از احتمال توقیف برخی از این آثار هنری، از دلایل اصلی تردید ایران برای صدور مجوز خروج این مجموعه نفیس است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG