لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

اعتراض نماینده مجلس به بازرسی بدنی مسافران در گرجستان: زنان را «بی‌لباس» کردند


تصویری از مرز گرجستان و ارمنستان. ایرانیان از ایروان به تقلیس می روند.
تصویری از مرز گرجستان و ارمنستان. ایرانیان از ایروان به تقلیس می روند.

در پی درخواست پلیس مرزبانی گرجستان از توریست های ایرانی برای برداشتن حجاب، وزارت خارجه ایران خواستار «احترام» به گردشگران ایرانی و حفظ شئونات «بانوان مسلمان» شد. نماینده آستارا در مجلس گفته است در فرودگاه تفلیس زنان ایرانی را «بی‌لباس» کردند.

ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد اما همزمان با برگزاری مراسم و کنسرت های ایرانی در تفلیس، گردشگران ایرانی از ایروان و مرز ارمنستان با گرجستان وارد تفلیس می شوند.

در روزهای اخیر برخی سایت های خبری در ایران نوشتند که در مرز ورودی گرجستان از زنان ایرانی خواسته می شود بی حجاب شوند و حتی برخی از این سایت ها مدعی شدند، از آنها خواسته شده که سایر لباس های شان را در بیاورند. در این بین حتی یکی از این سایت های خبری گزارش داد در یک مورد نیز در ۲۰ مارچ، از یک مرد خواسته شده بود که برهنه شود.

مجموع این اعتراض ها موجب شد که وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نخست وزیر گرجستان خواستار احترام به حجاب گردشگران ایرانی شود.

به گزارش رسانه‌های ایرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با گیورگی کویریکا شویلی، نخست وزیر گرجستان این موضوع را مطرح کرده و خواستار «احترام به گردشگران ایرانی و حفظ شئونات بانوان مسلمان به طور اعم و زنان ایرانی به طور اخص» شده است.

وبسایت خبرآنلاین گزارش داده که نخست وزیر گرجستان از شنیدن موضوع «عدم رعایت شئونات» زنان مسلمان ایرانی متعجب شده و دستور پیگیری داده است.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز روز سه‌شنبه در تذکری به وزارت امور خارجه خواستار رسیدگی به «توهین به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس» شد.

ولی داداشی مدعی شد «در فرودگاه تفلیس گرجستان زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام بی‌لباس كردند».

از سوی دیگر سفیر ایران در گرجستان در واکنش به انتشار این اخبار توضیح داد که اتفاق رخ داده «تعمدی نبوده است».

به گفته سید جواد قوام شهیدی، برداشتن حجاب در مبادی ورودی گرجستان به منظور بازرسی، رویه‌ای عادی است اما ماموران گرجستانی که از «ارزش‌ها» بی‌اطلاع بوده‌اند، خواستار برداشتن حجاب در سالن عمومی شده‌اند.

سفیر ایران در گرجستان با تایید ضمنی گزارش های رسانه ها، می‌گوید که در فرودگاه تفلیس، اتاقی برای این منظور درنظر گرفته شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG