لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

کامرسانت: انتظار موفقیت از مذاکرات ژنو اشتباه است


یک روزنامه چاپ مسکو می گوید اشتباه است انتظار داشت مذاکرات ایران با گروه۵+۱ در ژنو با موفقیت همراه شود.

در حالی که در محافل بین المللی خوش بینی هایی نسبت به موفقیت مذاکرات ابراز می شود، روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز سه شنبه نوشت منابع دیپلماتیک روسیه می گویند آنها فقط «خوش بینی احتیاط آمیزی» احساس می کنند و یادآور می شوند نباید «موفقیتی فوری» انتظارداشت.

کامرسانت می گوید کارشناسان روسی براین عقیده هستند که هر انتظاری برای گرفتن تصمیمات مهم در ژنو «نه فقط اشتباه بلکه خطرناک» است.

کامرسانت به آنچه آن را «نزدیکی بی سابقه تهران و واشنگتن و نوعی عادی شدن مناسبات ایران و اسرائیل» می نامد، و نیز به بیانیه های مقامات ایران درباره آمادگی برای گفت و گو درباره آینده برنامه اتمی و تغییر کامل تیم مذاکره کننده اشاره می کند ومی نویسد با این حال، به نظرمی رسد وضع تغییر می کند.

از یک سو ایرانی ها در شب مذاکرات بر نیاز به آغازی جدید، و کنار گذاشتن تمام پیشنهاد های گذشته و درخواست های ۵+۱ تاکید گذاشتند. ازطرف دیگر، وقتی موضع خود درجلسه را تشریح کردند، معلوم شد «رهنمودهای جدید» تفاوتی با گذشته ندارد.

کامرسانت می نویسد تمام گزارش ها حاکی است ایران برای بستن تاسیسات غنی سازی فوردو آماده نیست و در دادن حق بازرسی های نامحدود از تعدادی از مراکز اتمی، مانند پارچین، به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی شتابی احساس نمی کند.

کامرسانت می نویسد در چنین حالتی اگر هم پیشرفت مثبتی صورت گیرد کند خواهد بود. یک منبع روسی می گوید «در حال حاضر هر نوع پیش بینی بسیار دشوار است.» ایرانی ها ممکن است علامت هایی در مورد آمادگی برای دادن امتیازهایی فرستاده باشند، اما در همین حال، حتی درآغاز مذاکرات، برمواضع خود پا فشاری کرده اند.
XS
SM
MD
LG