لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

واکنش‌ها به قتل مدیر شبکه جم ادامه دارد؛ تماس وزارت خارجه ایران با دولت ترکیه


آمبولانس و ماموران در کنار خودروی سعید کریمیان پس از تیراندازی
آمبولانس و ماموران در کنار خودروی سعید کریمیان پس از تیراندازی

سه روز پس از کشته شدن سعید کریمیان، مدیر شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای جِم در شهر استانبول، واکنش‌ها به آن ادامه دارد.

پلیس ترکیه می گوید، آقای کریمیان در حمله ای به خودروی او بر اثر اصابت بیست و هفت گلوله جان خود را از دست داده است.

بنا بر گزارش روزنامه بریتانیائی گاردین، تحقیقات در این خصوص هنوز کامل نشده، اما با توجه به «محکومیت غیابی اخیر» آقای کریمیان در یکی از دادگاه های انقلاب در ایران، احتمال سیاسی بودن این ترور نیز مطرح شده است.

پلیس استانبول اعلام کرد که در این واقعه، علاوه بر سعید کریمیان، مدیر اجرایی شبکه تلویزیونی جِم، یکی از شرکای کویتی او نیز به ضرب گلوله مهاجمان از پا درآمده است.

بنا به اعلام پلیس، در جریان این حادثه دو مرد مسلح با یک خودروی جیپ راه عبور خودروی حامل آقای کریمیان و شریک او را در محله مسلک شهر استانبول سد کرده و آن را به رگبار بستند.

بنا به گزارش روزنامه حریت ترکیه، در این رویداد، سعید کریمیان که شهروند بریتانیا بود، در دم کشته شد، و شریک او نیز ساعتی پس از انتقال به اورژانس جان خود را از دست داد.

شبکه تلویزیونی جِم که آقای کریمیان بنیانگذار آن بود، برخی از سریال‌های آمریکایی و فیلم‌های ترکیه را به زبان فارسی دوبله و از طریق ماهواره برای ایران پخش می‌کند.

مخالفت با تلویزیون جم در ایران

استفاده از ماهواره در ایران ممنوع است، و حکومت جمهوری اسلامی اقدام شبکه های تلویزیونی نظیر جم در پخش موسیقی‌ها و فیلم‌های مردم پسند را «جنگ نرمی» خوانده که در اصل توسط «غرب» رهبری می‌شود.

آقای کریمیان سال گذشته بر اساس حکم یکی از دادگاه‌های انقلاب در ایران به اتهام فعالیت علیه نظام به طور غیابی به شش سال زندان محکوم شد.

امیر عباس فخرآور، از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و ساکن آمریکا که از بستگان آقای کریمیان است معتقد است که مدیر شبکه جم توسط عوامل جمهوری اسلامی در ترکیه ترور شده است.

گفته می‌شود تلویزیون جِم، که برنامه‌های خود را از دوبی پخش می‌کند، وارد نزاع‌های سیاسی در ایران نمی‌شود و تا حد امکان باور‌های اسلامی مردم و محدودیت‌های مربوط به مناسبت‌های مذهبی را نیز رعایت می‌کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت به خبرنگاران گفت که ایران از ترکیه خواسته است نتیجه تحقیقات مربوط به این قتل را به وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کند.

او با بیان اینکه نمی تواند درباره این حادثه اظهار نظر کند گفت که سفارت ایران در آنکارا برای کسب اطلاع درباره آن با مقامات ترکیه در تماس است.

در این بین، تحقیقات پلیس ترکیه در این خصوص هنوز کامل نشده و گفته می‌شود که اختلافات و درگیری‌های مالی احتمالی آقای کریمیان را نیز در مورد دلایل این حادثه نباید از نظر دور داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG