لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

ایران به انتقادات شدید شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد


جمهوری اسلامی ایران از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس خواست خود را با وضعیت آشتی جویانه بین المللی ایران که با امضای توافقنامه هسته ای بوجود آمده است منطبق سازند.

شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی اجلاس خود ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای عضو این شورا متهم کرده بود؛ اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اظهارات را "بی‌اساس و فاقد مصداق" توصیف کرده است.

خانم افخم گفت: "جای تعجب است که در فضای پس از پایان مذاکرات هسته‌ای تنها دو سه کشور همسایه جنوبی ما به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کنند به سیاست شکست‌خورده تهدید انگاری جمهوری اسلامی ایران ادامه دهند."

خانم افخم اضافه کرد که برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس که در برابر گفتگوهای هسته ای مانع تراشی می کردند اکنون به بهانه های مختلف عصبانیت خود را از موفقیت دیپلماسی ابراز می دارند.

وزیران امورخارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه ای که در پایان نشست آنها در ریاض، پایتخت عربستان صادر شد، اعلام کردند دخالت ایران از طریق پناه دادن به فراری ها، برپا کردن کمپ های تروریستی و یا قاچاق سلاح و مواد منفجره به منظور انجام "اقدامات تروریستی" صورت می گیرد.

XS
SM
MD
LG