لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

تغيير وضعيت ايران از رديف وارد کننده به صادر کننده بنزين پرسش برانگيز است


تغيير وضعيت ايران از رديف وارد کننده به صادر کننده بنزين پرسش برانگيز است
تغيير وضعيت ايران از رديف وارد کننده به صادر کننده بنزين پرسش برانگيز است

وال استريت جرنال زير عنوان "تهران به صادرات بنزين می بالد" می نويسد ايران روز سه شنبه گفت صدور بنزين توليد داخلی را آغاز کرده است، که شک و ترديد کارشناسان صنعت نفت را برانگيخته است، اما گويای جديد ترين عناد تهران عليه تحريم هائی بين المللی است که با هدف محدود ساختن جاه طلبی های اتمی اش وضع شده است.
ايران در رديف يکی از بزرگترين توليد کنندگان نفت، سال گذشته به واردات بنزين برای جوابگوئی به ۴۰ درصد مصرف داخلی خود متکی بود که از کسری در ظرفيت پالايش ناشی میشد.
واردات ايران اخيرا به شدت و به سرعت کاهش يافته است، ومقامات ايران به خود می بالند. تهران مصرف بنزين را جيره بندی کرده است. امسال مقامات تبديل دست کم دو کارخانه پتروشيمی به تاسيسات توليد بنزين را انجام دادند.
علی اصغرعرشی مدير امور بين الملل شرکت ملی نفت ايران روز سه شنبه گفت محموله صادراتی بنزين نخستين محموله از چندين محموله ای است که انتظار می رود ايران در بازارهای جهانی بفروشد. وی گفت اين صادرات معرف موفقيت ايران در مقابله با تحريم ها، بخصوص تحريم های آمريکائی است. به گزارش شانا، وب سايت رسمی وزارت نفت ايران، وی گفته است ايران در توليد بنزين به مرحله خودکفائی رسيداست. وی همچنين گفت به رغم تحريم های جديد آمريکائی کشورها حاضر به صدوربنزين به ايران بوده اند.
اين اظهارات انعکاسی از لحنی ستيزه جويانه است که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و ديگر مقامات ارشد در پيش گرفته اند و می گويند موج جديد تحريم های بين المللی موجب خود کفائی ايران شده است، و ايران را فقط قوی تر کرده است. اما بعضی تحليگران غربی می گويند تحريم ها تازه شروع به گزيدن کرده است.
ايران تابستان امسال گفته بود فعلا برنامه های مربوط به بعضی از واحد های مولد گاز طبيعی مايع برای صادرات را کنار می گذارد. اين، پايان سالها باليدن ايران به اين بخش به عنوان يک اولويت ملی بود. مقامات ايران علنا نگفته اند تحريم ها نقشی داشته است اما شرکت های انرژی غربی برتکنولوژی اصلی گاز طبيعی مايع نفوذ عمده ای دارند، که وارد کردن اين تکنولوژی را به ايران، با توجه به تحريم های سخت تر، دشوار می کند.
مقامات ايران در اظهار نظرهای خصوصی اذعان می کنند که تحريم ها به بخش انرژی کشور آسيب می رساند. استفاده از کارخانه های پتروشيمی برای بالابردن فوری توليد بنزين بمنظور مصرف در داخل گرانتر از توليد اقلام ديگری تمام می شود که می تواند سودآوری صادراتی بيشتری داشته باشد. بعلاوه کارخانه های پتروشيمی به تعميرات و قطعاتی نياز دارند که فراهم ساختن آنها با توجه به تحريم های جديد دشوار است.
کارشناسان در خارج شک دارند بنزينی که صادرات آن روز سه شنبه اعلام شد واقعا توليد داخلی باشد. مشخصات کارخانه های پتروشيمی را می توان برای توليد بنزين های دارای اکتان های پائين تغيير داد اما کيفيت آنها به احتمال قوی به حد کافی بالا نخواهد بود که بتواند جوابگوی قيمت هائی مناسب و معقول در خارج باشد.

XS
SM
MD
LG