لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

ایالات متحده معافیت عراق از تحریم‌ها برای واردات گاز از ایران را ۴۵ روز دیگر تمدید کرد


ایالات متحده معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی برای واردات گاز از ایران را به‌مدت ۴۵ روز دیگر تمدید کرده‌ است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه منتشر شده، اعلام کرد این معافیت تضمین می کند عراق قادر به تامین نیازهای کوتاه مدت انرژی خود خواهد بود در حالی که «برای کاهش وابستگی خود از واردات انرژی از ایران گام‌هایی را بر می دارد.»

همچنین در این بیانیه آمده است که «ایران خودرا به عنوان یک منبع بسیار غیرقابل اعتماد انرژی به عراق ثابت كرده است. بنابراین کاهش واردات انرژی ایران برای دستیابی به امنیت در زمینه انرژی برای عراق مهم است.‍»

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد دولت عراق که نامش اعلام نشده، نوشت که در صورتی‌که عراق یک جدول زمانی مشخص برای استقلال در دسترسی به گاز و سرمایه‌گذاری در تولید آن ارائه کند، ممکن است این معافیت‌ها، دوباره تمدید شود. تاکنون ما جدولی ارائه نکرده‌ایم.

پیش از این وزارت خارجه ایالات متحده در ۲۵ مهرماه معافیت‌های عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مدت ۱۲۰ روز تمدید کرده بود.

آمریکا نخستین بار در سال گذشته و اندکی پس از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، عراق را از بخشی از تحریم‌ها معاف کرد. واشنگتن پس از خروج از برجام، تحریم‌هایی را که پس از اجرای آن لغو شده بودند بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG