لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

توضیح نماینده مجلس ایران درباره صادرات رایگان گاز به ترکیه: مجبوریم


در پی گزارش‌های رسانه‌های منتقد دولت درباره صادرات رایگان گاز ایران به ترکیه، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که این گاز در ازای مبلغ محکومیت ایران در دیوان داوری به این کشور داده می‌شود.

به گزارش ایرنا، اسدالله قره خانی روز دوشنبه ۲۲ خرداد با اشاره به تشکیل جلسه کمیسیون انرژی مجلس در این باره و توضیح مسئولان وزارت نفت، به خبرنگاران گفت که ایران با شکایت طرف ترک مبنی بر گران بودن گاز فروخته شده به ترکیه، در دیوان داوری بین‌المللی به پرداخت یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار محکوم شده است.

او با بیان اینکه ترکیه خواستار دریافت این مبلغ به طور نقدی بود گفت: «وزارت نفت به ترکیه اعلام کرد که به جای این رقم خسارت در مدت زمان مناسبی گاز به ترکیه صادر می کند که تاکنون حدود ۸۰۰ میلیون دلار گاز به کشور ترکیه تحویل شده است و یک میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار باقی مانده به مرور زمان پرداخت می‌شود.»

بنا به گفته های این نماینده مجلس، ایران در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بیش از ۱۴ میلیارد دلار از ترکیه بابت صادرات گاز دریافت کرده است که طبق رای دیوان اتاق بازرگانی بین المللی یک میلیارد ۹۰۰ میلیون دلار آن را باید بازگرداند.

شکایت ترکیه از ایران به سال ۱۳۹۱ باز می‌گردد و مبنای آن قیمت بالای گاز صادراتی ایران با توجه به قیمت‌های منطقه‌ای بوده است. در نهایت دیوان داوری بین‌المللی، رای کاهش حدودا ۱۳ درصدی قیمت گاز ایران داد.

ترکیه در سال ۱۳۷۸ هم از در مورد معامله گاز از ایران شکایت کرده و با محکوم کردن ایران، دولت احمدی نژاد را وادار به پرداخت حدود یک میلیارد دلار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG