لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

اکبر گنجی، برنده جایزه نیم میلیون دلاری میلتون فریدمن


اکبر گنجی، برنده جایزه نیم میلیون دلاری میلتون فریدمن
اکبر گنجی، برنده جایزه نیم میلیون دلاری میلتون فریدمن

اکبر گنجی نویسنده و روزنامه نگار منتقد جمهوری اسلامی و زندانی سیاسی پیشین، برنده جایزه ۵۰۰ هزار دلاری میلتون فریدمن موسسه کیتو برای پیشبرد آزادی در سال ۲۰۱۰ شده است.
موسسه تحقیقاتی کیتو، مستقر در واشنگتن، پایتخت آمریکا، روز دوشنبه با اعلام این خبر علت اعطای جایزه را حمایت اکبر گنجی از «دمکراسی سکولار و افشای دخالت حکومت در قتل مخالفین رژیم مذهبی حاکم بر ایران» ذکر کرده است.

جایزه میلتون فریدمن، قرار است ۱۳ ماه مه، طی مراسمی در واشنگتن رسما به او اعطا شود.

ادوارد اچ کرین رئیس موسسه کیتو، در بیانیه ای که بر روی وبسایت این موسسه منتشر شد گفته است: «اکبر گنجی در مبارزه برای آزادی در ایران رنج های عظیمی را تحمل کرده است». در ادامه این بیانیه آمده است بیشترین شهرت گنجی مجموعه مقالات در سال ۱۹۹۹( ده سال پیش) درباره قتل های زنجیره ای در ایران بود که طی آن شماری از روشنفکران دگراندیش ایرانی، به قتل رسیدند.

در ادامه بیانیه موسسه کیتو ضمن اشاره به ماجرای کنفرانس برلین، زندانی شدن اکبر گنجی به مدت شش سال و اعتصاب غذای او به واکنش گروه های حقوق بشر جهانی و برندگان جایزه نوبل در این زمینه می پردازد.

اکبر گنجی، که پس از انقلاب اسلامی ۵۷ از اعضای سپاه پاسداران بود، هم اکنون ساکن نیویورک است و اولین کتاب او به زبان انگلیسی در سال ۲۰۰۸ منتشر شد.

جایزه میلتون فریدمن در سال ۲۰۰۲ با هدف ارتقاء آزادی تأسیس شد و هر دو سال به یک چهره سرشناس اعطا می شود.

در میان اسامی نامزدهای کمیته گزینش برنده سال ۲۰۱۰ ، از جمله نام فرید زکریا، سردبیر نشریه بین المللی نیوزویک، ادوارد کرین، مدیر موسسه کیتو، مری آناستازیا، عضو هیأت سردبیری وال استریت جورنال و ساموئل بریتان نویسنده روزنامه فایننشال تایمز به چشم می خورد.

موسسه کیتو یک مرکز غیرانتفاعی تحقیقاتی است که در زمینه سیاست گذاری عمومی فعالیت می کند و در پایتخت آمریکا مستقر است. موسسه کیتو در وبسایت خود اعلام میکند که برای حفظ استقلال خود از پذیرش کمک های مالی دولتی خودداری می کند و تقریبا ۷۵ درصد از سرمایه خود را از اشخاص، سازمان ها و شرکت ها و همچنین فروش کتاب های خود تأمین می کند.

رهبر جنبش دانشجویی ونزوئلا و نخست وزیر سابق استونی برندگان پیشین این جایزه هستند.

XS
SM
MD
LG