لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

ایران مرکز جدیدی برای تولید انرژی اتمی تاسیس می کند


ایران می گوید یک صندوق ۸ میلیون دلاری برای آغاز «جدی» مطالعاتی در باره ترکیب و گداخت مولکولهای اتمی بعنوان یک منبعی انرژی تاسیس کرده است.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه در تهران گفت ۵۰ کارشناس برای آغاز کار روی ساختن یک رآکتور گداخت اتمی آزمایشی استخدام شده اند.

اصغر صدیق زاده، رییس مرکزجدید تحقیقات گداخت اتمی می گوید تکمیل مطالعات دو سال و طرح و ساختن یک رآکتور حدود ۱۰ سال طول خواهد کشید.

گداخت اتمی روندی است که در آن ذرات سبک اتمی، مانند هیدرژن، ترکیب می شوند تا ذرات سنگین تری که مقدار بیشتری انرژی رها می کنند، تشکیل شود. با این حال، کوشش هایی که تاکنون برای ایجاد این نوع واکنش اتمی جهت تهیه انرژی تجارتی صورت گرفته موفق نبوده است.

تصمیم ایران به ایجاد مرکز جدید تحقیقات اتمی در حالی اعلام می شود که قرار است روز دوشنبه مقامات اتحادیه اروپا در جلسه ای وضع تحریم های جدید سخت علیه ایران را بررسی کنند. سازمان ملل متحد در ماه ژوئن چهارمین دور تحریم ها را تصویب کرد.

در این میان، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی همتای روس خود را متهم ساخت که به سخنگویی برای توطئه دشمنان ایران تبدیل شده است.

احمدی نژاد این نطر را روز جمعه در پاسخ به دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه ابراز داشت که در اوائل ماه جاری گفت ایران به تولید تسلیحات اتمی نزدیکتر می شود.

XS
SM
MD
LG