لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

افزایش سه برابری قیمت بنزین تاثیری در قاچاق سوخت از ایران به کشورهای همسایه نداشته است


بخش انگلیسی صدای آمریکا – حاکمان اسلامگرای ایران، که با افزایش قیمت بنزین در ماه نوامبر جرقه ناآرامی‌های مرگبار داخلی را زدند، می‌گویند اقدام بحث‌برانگیز آنها کاهشی در میزان قاچاق سوخت به کشورهای همسایه مانند پاکستان به وجود نیاورده است، عمدتا به دلیل این که قاچاقچیان از بنزین به قاچاق سوخت دیزل، یا گازوئیل، روی آورده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران روز ۲۶ آذر در مقاله‌ای نوشت افزایش قیمت بنزین امیدواری‌ها برای کاهش قاچاق سوخت از مرزهای کشور به بیرون را افزایش داد. با این حال، در این مقاله از مجید محبی، یکی از مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان، نقل قول شده که میزان قاچاق سوخت به پاکستان همچنان مثل قبل بالا است.

در مقاله خبرگزاری ایرنا اشاره‌ای به میزان قاچاق سوخت از این استان نشده است، اما بر اساس گزارشی که در نوامبر سال ۲۰۱۸ در وبسایت خبری انتخاب منتشر شده است، علیرضا نورا، یک مقام اقتصادی محلی دیگر، پیشتر برآورد کرده بود حدود ۵ میلیون لیتر سوخت در روز به پاکستان و افغانستان قاچاق می‌شود.

علی بختیاری، نماینده مجلس ایران و سخنگوی کمیسیون انرژی این ماه، به خبرگزاری مجلس «خانه ملت» گفت چرخش چشم‌گیری در نوع سوخت قاچاق، از بنزین به گازوئیل، به وجود آمده است. از آنجا که قیمت گازوئیل همچنان ۲ سنت برای هر لیتر است و این یعنی یک دهم قیمت بنزین بدون یارانه، حدود ۸۰ درصد سوختی که از ایران قاچاق می‌شود گازوئیل است.

قیمت بنزین در ایران، یکی از تولیدکنندگان عمده نفت در جهان، همواره از پایین‌ترین‌ قیمت‌ها در دنیا بوده، و این پدیده موجب شده است برای دهه‌ها بنزین از ایران به کشورهای همسایه مانند پاکستان و افغانستان، که قیمت بنزین در آنجا گران‌تر است، قاچاق شود.

یک مسئول شرکت نفت دولتی پاکستان در استان بلوچستان این کشور در مصاحبه تلفنی با بخش پاکستان صدای آمریکا گفت، گازوئیل اکنون بیش از هر سوخت دیگر از ایران قاچاق می‌شود و یک شبکه گسترده قاچاق در پاکستان آن را به استان‌های مختلف در سراسر کشور توزیع می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG