لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

باز هم ماموران مانع برگزاری بزرگداشت احمد شاملو شاعر ایرانی شدند


گزارش ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی از حضور جمعیتی که برای گرامیداشت سالگرد مرگ احمد شاملو قصد حضور در آرامگاه او را داشتند، جلوگیری کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی و خبری که وبسایت هرانا منتشر کرده است، گروهی از دوستداران احمد شاملو سه شنبه دوم مرداد قصد ورود به قبرستان امامزاده طاهر کرج را داشتند که با درهای بسته محوطه گورستان و ممانعت ماموران امنیتی مواجه شدند.

برخی از پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از آن است که ماموران دست کم پنج نفر از جمله علی کاکاوند و روزبه سبحانی، از اعضای کانون نویسندگان، را بازداشت کردند.

سه روز پیش از این گردهمایی، کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که با وجود محدودیت‌های احتمالی اعضای آن در محل آرامگاه احمد شاملو حضور خواهند یافت.

جلوگیری از گردهمایی دوستداران احمد شاملو بر مزار این شاعر پیشتر نیز توسط ماموران امنیتی رخ داده بود. در سالهای گذشته همچنین افراد ناشناس سنگ قبر او را شکسته بودند.

احمد شاملو، شاعر، مترجم و نویسنده سرشناس ایرانی که دوم مرداد ۱۳۷۹ درگذشت، از اعضای دبیران این کانون پس از تشکیل دوباره در سال ۱۳۵۸ بود.

کانون نویسندگان از سال ۱۳۶۰ به این سو به دلیل اعتراض به سانسور، نقض آزادی بیان و سرکوب و آزار نویسندگان در جمهوری اسلامی همواره مورد غضب قرار گرفت.

علاوه بر جلوگیری از برگزاری جلسات کانون و سانسور و ممانعت از انتشار برخی از آثار اعضای آن، در میانه دهه هفتاد خورشیدی تعدادی از اعضای کانون از جمله محمد مختاری و محمد جعفر پوینده توسط ماموران وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG