لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

کلوتیلد رایس وارد پاریس شد


Tens of thousands of Maoist supporters in Ratna Park on May Day
Tens of thousands of Maoist supporters in Ratna Park on May Day

کلوتیلد رایس، مدرس ۲۴ ساله فرانسوی وارد پاریس شد.

محمدعلی مهدوی ثابت وکیل خانم ریس روز یکشنبه گفت موکلش در دبی سوار یک هواپیمای فرانسوی شد و قرار است روز یکشنبه با نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه ملاقات کند.

روز شنبه خبرگزاری ایلنا به نقل از آقای مهدوی ثابت از تبدیل محکوميت او به جزای نقدی ۲۸۵ هزار دلاری بدل از ۱۰ سال حبس خبرداد.

کلوتیلد رایس ژوئن گذشته، تیرماه ۸۸ و در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری به اتهام جاسوسی و مشارکت در «براندازی نرم» علیه جمهوری اسلامی بازداشت شد.

خانم رایس که پیش از بازداشت به تدریس زبان فرانسه اشتغال داشت، شش هفته را در زندان گذراند و سپس با قرار وثیقه آزاد شد. گفته می شود او سپس در سفارت فرانسه در تهران اقامت داشت.

فرانسه بارها تمامی اتهامات علیه کلوتیلد ریس را رد کرده است.

آزادی خانم رایس تنها یک هفته پس از آن رخ می دهد که دادگاه فرانسه از استرداد مجید کاکاوند، مهندس ایرانی به آمریکا خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا مجید کاکاوند را به نقض تحریم های بین المللی و ارسال تکنولوژی مشمول قوانین تحریم متهم کرده است.

مقامات فرانسوی مجید کاکاوند را در مارس ۲۰۰۹ در فرودگاهی در پاریس بازداشت کردند اما دادگاه این کشور گفت از آنجا که او قوانین فرانسه را نقض نکرده است نمی توان او را به آمریکا تحویل داد.

ممنوعیت دادن فناوری قابل استفاده در برنامه های نظامی به ایران تا پس از بازداشت کاکاوند در فرانسه به اجرا در نیامد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی سال گذشته میلادی در یک مصاحبه، آزادی کلوتیلد ریس را به آزادی کاکاوند و یک ایرانی دیگر که در بازداشت فرانسه است، مرتبط دانست.

XS
SM
MD
LG