لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

واکنش فرانسه به نقض دوباره برجام: ایران از تصمیم اخیر هسته‌ای خود برگردد


 اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه
اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه

فرانسه در واکنش به نقض دوباره برجام توسط ایران، ضمن اعلام اینکه «منتظر گزارش آژانس بین المللی اتمی خواهد بود»، از جمهوری اسلامی خواست از تصمیم اخیر خود برای کاهش تعهداتش در توافق برجام، برگردد.

اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه ۱۴ آبان به خبرنگاران گفت اقدامی که ایران روز سه شنبه اعلام کرد آن را انجام خواهد داد، با توافقی که در وین حاصل شد، در تضاد است که فعالیت در فردو را به شدت محدود می کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت این کشور همچنان متعهد به برجام است و از ایران می خواهد که کاملا به تعهداتش عمل کند و با آژانس در زمینه برجام و دیگر تعهدات هسته ای همکاری کامل کند.

این واکنش به اقدام روز سه شنبه ۱۴ آبان است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام خبر داد که براساس آن، به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، گازدهی می‌شود. یک روز قبل از آن هم، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یکسال برساند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG