لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

فرانسه و اسرائیل به علاقمندی ایران به مذاکره شک دارند


فرانسه و اسرائیل به علاقمندی ایران به مذاکره شک دارند
فرانسه و اسرائیل به علاقمندی ایران به مذاکره شک دارند

وزیر امورخارجه فرانسه ضمن ابراز شک و تردید در مورد مذاکرات جدید بین المللی با ایران می گوید وی اعتقاد ندارد جمهوری اسلامی واقعا مایل است بر سر برنامه اتمی با قیمت خود، وارد گفتگو شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود از پاریس می گوید همزمان با تاکید اسرائیل در مورد یک اقدام نظامی احتمالی، فرانسه و آمریکا جزو شش دولتی هستند که روز سه شنبه اعلام شد مذاکرات با ایران بر سر تلاش های اتمی اش را، که قویا عامل اختلافی شدید است، از سر می گیرند.

اما آلن ژوپه وزیر امورخارجه فرانسه، امروز، چهارشنبه، با توجه به مذاکراتی که قبلا با مایوس شدن غرب به پایان رسید، گفت «کمی شک دارد که این بار اوضاع فرقی کرده باشد».

آقای ژوپه به شبکه تلویزیونی فرانسوی آی تل گفت «فکر می کنم ایران به دو پهلو صحبت کردن ادامه می دهد» و افزود «بهمین جهت است که ما باید در مورد تحریم هائی که تصمیم گرفته ایم، و به اعتقاد من بهترین راه برای اجتناب از یک اقدام نظامی با عواقبی محاسبه نشدنی است، قاطعیت بخرج دهیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی دیگر از اورشلیم از استقبال محتاطانه یک مشاور ارشد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل راجع به مذاکرات آتی میان شش قدرت جهان و ایران بر سر برنامه اتمی مشکوک تهران خبر داده است.

این خبرگزاری می گوید یاکوف امیدرور، مشاور آقای نتانیاهو در امور امنیت ملی امروز، چهارشنبه، گفت اسرائیل از شنیدن خبر مربوط به مذاکرات بسیار خشنود است، اما بعید بنظرمی رسد بدون یک آلترناتیو نظامی ایران از برنامه اتمی خود دست بردارد.

ایران قاطعانه خواست های مبنی بر متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم را رد کرده است که واشنگتن و متحدانش نگرانند پایه و اساسی برای یک برنامه آتی تسلیحات اتمی شود. ایران مدعی است در رآکتورهای اتمی اش صرفا دنبال تحقیقات در زمینه های انرژی و پزشکی است، اما در عین حال می خواهد روند عملیات اتمی اش، از استخراج سنگ معدن گرفته تا بهره برداری از میله های سوخت را کاملا تحت کنترل خود داشته باشد.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان با انجام دور جدیدی از مذاکرات اتمی با ایران، پس از تعلیقی که بیشتر از یک سال طول کشید، موافقت کرده اند.

زمان و محل انجام مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

تهران بنوبه خود روز سه شنبه بازرسان را به دیدار از یک محل مورد ظن در عملیات مرتبط با تسلیحات اتمی دعوت کرد.

در واشنگتن پرزیدنت اوباما اعلام کرد که وی برای اجتناب از جنگ با ایران، در این هفته مذاکرات حساسی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انجام داده است.

اسرائیل که از دسترسی ایران به تسلیحات اتمی نگران است بر ضرورت توسل به یک اقدام ممکن نظامی تاکید گذاشته است اما اوباما می گوید تحریم های توام با دیپلوماسی فعلا کارآئی دارند.

مذاکرات قبلی، ظن بین المللی به درگیر بودن تهران زیر پوشش یک برنامه اتمی برای تولید انرژی بمنظور تولید بمب اتمی را برطرف نکرده است. گروه مذاکره کننده همچنین نتوانسته است با ایران در مورد متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم به توافق برسد که ممکن است زمانی به سوخت اتمی مورد نیاز برای بمب مبدل شود.

XS
SM
MD
LG