لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

ماکرون به روحانی: از افزایش تنش در منطقه خودداری کنید


امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، از او خواست تا از افزایش تنش در منطقه خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این گفت‌وگوی تلفنی که یک روز پس از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گرو‌ه‌های تروریستی از سوی ایالات متحده انجام گرفت، رئیس‌جمهوری فرانسه از همتای ایرانی خود خواست از انجام هر اقدامی که ممکن است منجر به افزایش تنش در منطقه شود، خودداری کند.

ماکرون همچنین از حکومت ایران خواست نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، را از زندان آزاد کند. به گزارش دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، ماکرون نسبت به وضعیت خانم ستوده در زندان ابراز نگرانی کرده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران این بخش از سخنان ماکرون را منتشر نکرده است. همچنین گزارشی درباره واکنش رئیس‌جمهوری فرانسه به قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی رئیس جمهوری آمریکا منتشر نشده است.

روحانی در این گفت‌وگو قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را «بسیار تحریک آمیز و خطرناک» توصیف کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه ۱۹ فروردین و در جریان اعلام خبر قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «این کار آمریکا نباید هیچ‌کس را غافلگیر کند. سپاه پاسداران از شماری باج‌گیر تشکیل شده، و نه انقلابی‌ها.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG