لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

ماکرون: ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد و فورا ذخیره اورانیوم را کاهش دهد


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از جمهوری اسلامی خواست به توافق هسته‌ای موسوم به برجام پایبند باشد و فورا اقدام به کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده خود کند.

به گزارش رویترز، کاخ الیزه در بیانیه‌ای که امروز سه‌شنبه ۱۱ تیرماه منتشر شد، اعلام که رئیس جمهوری فرانسه «با نگرانی» اخبار مربوط به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران را دنبال می‌کند.

امانوئل ماکرون همچنین با اشاره به پایبندی فرانسه به برجام، گفته است که در روزهای آینده این کشور «تصمیم لازم» را درباره تحولات اخیر خواهد گرفت.

پیش از صدور این بیانیه، اعلام شده بود که ماکرون با پرزیدنت ترامپ به شکل تلفنی گفت‌وگو کرده است.

روز دوشنبه ۱۰ تیرماه، جمهوری اسلامی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود، برخلاف توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با کشورهای پنج بعلاوه یک خبر داد.

براساس توافق اتمی موسوم به برجام نباید میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم گذر کند اما روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی از میزان معین شده در برجام را تائید کرد.

پیشتر، پرزیدنت دونالد ترامپ در نخستین واکنش به اقدام ایران گفته بود: «آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند، آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG