لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۳

دیدار کلوتیلد ریس با نیکولا سارکوزی در کاخ الیزه


کلوتیلد ریس مدرس زبان فرانسه که به مدت ۱۰ ماه به اتهام جاسوسی در ایران زندانی بود، به پاریس بازگشت.

این شهروند ۲۴ ساله فرانسه، عصر یکشنبه در پایتخت این کشور با نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه ملاقات کرد و تلاش های رئیس جمهوری و دیگر مقامات فرانسه را برای آزادی خود ستود.

محمد علی مهدوی ثابت وکیل خانم ریس پیشتر از تبدیل محکوميت او به جزای نقدی ۲۵۸ هزار دلاری بدل از ۱۰ سال حبس خبر داد.

کلوتیلد ریس تیر ماه سال ۱۳۸۸ (ژوئن گذشته)، و در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری به اتهام جاسوسی و مشارکت در «براندازی نرم» علیه جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد.

روز یکشنبه کلوتیلد ریس در ملاقات با نیکولا سارکوزی از دو مرد ایرانی یاد کرد که آنان نیز از جمله متهمانی بودند که طی دادگاه های جمعی همراه با وی محاکمه شده بودند و در ماه ژانویه اعدام شدند.

آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی، دو تن از محکومان حوادث پس از انتخابات موسوم به دادگاه «کودتای مخملی» در تاریخ هشتم بهمن ماه، به حکم دادستانی تهران اعدام شدند.

خانم ریس که پیش از بازداشت به تدریس زبان فرانسه اشتغال داشت، شش هفته را در زندان گذراند و سپس با قرار وثیقه آزاد شد. گفته می شود او سپس در سفارت فرانسه در تهران اقامت داشت.

فرانسه بارها تمامی اتهامات علیه کلوتیلد ریس را رد کرده است.

آزادی خانم ریس تنها یک هفته پس از آن رخ می دهد که دادگاه فرانسه از استرداد مجید کاکاوند، مهندس ایرانی به آمریکا خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا مجید کاکاوند را به نقض تحریم های بین المللی و ارسال تکنولوژی مشمول قوانین تحریم متهم کرده است.

مقامات فرانسوی، مجید کاکاوند را در ماه مارس ۲۰۰۹ در فرودگاهی در پاریس بازداشت کردند اما دادگاه این کشور گفت از آنجا که او قوانین فرانسه را نقض نکرده است نمی توان او را به آمریکا تحویل داد.

ممنوعیت دادن فناوری قابل استفاده در برنامه های نظامی به ایران تا پس از بازداشت کاکاوند در فرانسه به اجرا در نیامد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، سال گذشته میلادی در یک مصاحبه، آزادی کلوتیلد ریس را به آزادی کاکاوند و یک ایرانی دیگر که در بازداشت فرانسه است، مرتبط دانست.

XS
SM
MD
LG